Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Komentáře

Autor:
E-mail:
5.4.2018 (21:29) | Monika Šťastná 
Dobrý večer, tento víkend má být krásně a tak se chystám na jarní prohlídku. Celou zimu jsem čerpala inspiraci na YouTube, kde včelaři různě manipulují s rámky s plodem a pro lepší záběr z něj ometou včely. A zde se chci zeptat, jak dlouho může být plod bez včel, které ho zahřívají aniž by byl byl ohrožen jeho vývoj.Je mi jasné, že záleží na okolní teplotě, tak uveďme například 20 stupňů.Mám obavu, abych pro změnu, nebyla tak rychlá, že je jen rozruším a nic nezjistím.Bude to moje první praktická návštěva mého přezimovaného oddělku a nechci jim uškodit.

Děkuji.

reagovat
5.4.2018 (21:29) | Kaven
Zdravím. Přiznám se že nevím jak dlouho plod vydrží bez zahřívání, ale je to dost dlouho na to, aby přežil přes skoro jakoukoli normální včelařskou manipulaci. Musím ještě dodat že při normální prohlídce plásty vůbec neometáte; vše co potřebujete vidět je vidět i přes včely. Ometáte třeba při odběru medu (aby na plástech při vytáčení nebyly včely), nebo třeba při tvorbě oddělku (smetete do oddělku nějaké včely navíc) ... dalo by se vymyslet víc případů, ale každopádně při normální prohlídce to vůbec nepotřebujete dělat.

5.4.2018 (21:29) | Monika
Dobrý večer, dneska včely nosily veliké množství pylu, problém je v tom, že vůbec nepoužívají česno, ale pouze očka a to ze všech čtyř otevřených mají oblíbená hlavně dvě ve druhém a třetím nástavku od spoda. Před těmito očky je logicky hrozná zácpa a včelky s pylem v hroznech padají na zem odkud se večer už nedokázaly zvednout, protože prochládaly. Jednu po druhé jsem zahřívala a vracela do úlu, ale to neni určitě zcela standartní postup. Nevím proč Langstroth nemá leták, dnes jsem jim ho udělala, a jsem zvědavá zda se naučí chodit česnem.

Máte s tímto problémem zkušennost? Děkuji.

5.4.2018 (21:29) | Kaven
Patrně začaly kvést jívy, to je dobře, u nás ještě nekvetou. No, moje včely taky radši lezou očkem a taky je česno většinou skoro prázdné. Asi jim to vychází časově výhodněji, i když se musí procpávat zácpou.

Včely se nedokážou zvednout proto, že jde o už opravdu staré zimní včely, pro které tohle jarní nošení pylu představuje neúnosnou zátěž a umírají u toho. To je normální, nemá cenu je vracet zpátky, protože už jsou prostě staré, a při příštím letu padnou znova. Leták neleták. Takhle to holt je; koneckonců jsou to zasloužilé babičky, které žily několikanásobně déle, než kdyby se bývaly narodily uprostřed sezóny.

Pro včelstvo to nepředstavuje problém, v tuto chvíli už má zásobu nových včel, které ty umírající nahradí.

1.4.2018 (16:13) | Vlasta 
Ahoj. Mám takový poznatek. Před třmi týdny jsem ty naše tři včelstva přikrmil medocukrovým těstem, každé dostalo na horní loučky pod fólii po půl kile a pomaly si ho včelky odnášely. Dostaly klasické těsto cukr moučka : med v poměru 3 : 1. Všechny včelstva hned od prvního dne těsto braly u dvou včelstev pořád trošku těsta i po těch třech týdnech na horních loučkách zbývá. 1)Znamená to, že zase tolik přikrmovat nepotřebovaly, když půl kila berou tři týdny? 2) U třetího včelstva bylo těsto vybráno asi po dvou týdnech. Toto včelstvo má největší letovou aktivitu, dokonce i dnes, kdy je tady celodenně zamračeno, silný vítr a deset stupňů, tak tyto včelky z tohoto úlu nejvíce vyletují. Už kolikátý den tyto létají nejvíc, ostatní dvoje jen minimálně. Na podložce mezi mělí jsem u tohoto aktivního včelstva našel mezi mělí kousky bílých rozkousaných žmolků. Ochutnal jsem je a jsou sice sladké, ale ne tolik jako cukr s medem. Znamená to něco? Letos jsem je ještě ani kvůli počasí nerozdělával, je tady pořád zima a větrno. Kamarád co včelaří o pár km dál a občas se potkáme mi říkal ať do nich zatím nelezu, že sám tady na Vysočině včely rozdělává až začnou kvést trnky.... Pokud by jste věděl odpovědi a poradil, budu rád. Jinak krásné svátky ;-) Vlasta

reagovat
1.4.2018 (16:13) | Kaven
Ono záleží i na počasí; když včely musí držet zimní chomáč, tak nemůžou courat po úlu a sbírat těsto. Taky jde o množství včel v úlu ... Počkejte na příznivé počasí, pak do nich koukněte a uvidíte. K varování před předčasným otevíráním včel se připojuji. K první prohlídce to chce vysloveně krásný teplý jarní den. U nás v podkrkonoší takový ještě nebyl.

28.3.2018 (12:09) | Václav 
Zdravim Vás

Měl bych dotaz ohledně rozšiřovaní včelstva ,mam rámkovou míru 39/24 zimoval jsem v jednom nástavku ,až na jaře budou všechny rámky obsednuty popř.budou prověšeny do podmetu mam přidat nástavek a udělat z něj plodiště nebo nasadit nástavek a mít ho jako medník,čili stačí včelám jedno plodiště nebo je lépe mít dva nástavky jako plodiště pak mřížku a medník .

reagovat
28.3.2018 (12:09) | Kaven
Zdravím. Podle mně je nejlepší dát rovnou tři nástavky (1x medník + 2x plodiště) - nemusíte se pak bát že včelám dojde místo a často to kontrolovat.

28.3.2018 (12:09) | Václav
ještě něco mě napadlo když přidám jedno plodiště a na to nástavek jako medník tak někde jsem četl že bych mohl pozastavit rozvoj včelstva ,neměl bych přidat medník až začne pořádná snůška.

28.3.2018 (12:09) | Kaven
Dočíst se dá leccos. Já mám včely celoročně ve třech nástavcích a funguje to. Jestli si nejste jistý, zkuste jedno včelstvo rozšířit rovnou na tři nástavky a druhé postupně, a na konci roku porovnejte výsledky.

14.3.2018 (18:47) | Ivo 
Při víkendové prohlídce jsem zjistil, že jeden zimující oddělek nepřežil - podle všeho hlady... Ale jeden celý plást tam ještě byl ale asi ob dva prázdné, než byl chomáč včel. Asi chtělo zakrmit víc, no. Máte ale potuchu, jak se chomáč pohybuje v zimě po zásobách? Vypadá to, že nezačal na kraji, ale někde uprostřed a pak už se nestihl vrátit. Tak zase o zkušenost víc

:-(

reagovat
14.3.2018 (18:47) | Kaven
Tohle se mi stalo taky. Je pravda, že jednoplástová (nebo dokonce dvojplástová) mezera bez zásob je pro včely v zimním chomáči zásadní problém. Proč ta mezera vznikne nevím. Může to způsobit nevhodný pozdní včelařův zásah, ale stalo se mi to i když jsem na podzim určitě nezasahoval. Nezbývá než se s tím smířit, nastává to dost zřídka.

14.3.2018 (18:47) | Ivo
Děkuji... já jsem do toho oddělku nijak nezasahoval, pouze jsem krmil - možná málo (6kg cukru + to co si včely nanosily). Možná to bylo málo a možná je to i blbým (teplým) podzimem.

14.3.2018 (18:47) | Milan
Pokud v nástavk.úlu při zazimování zásoby jsou (20kg)a vč.nepřežije, musí být na dně min.3-5 tisíc mrtvolek. Je chyba v sestavě včelstva. Když tam vč. nejsou, ponejvíce jde o odlet silně napadených včel VD ještě před zimou, nebo vč. bylo silně a trvale rušeno. Je to popsáno na jiných portálech a v literatuře. Osobně přecházím na zimování ve třech VN, nic se tím nezkazí. Pochopitelně musí být správné větrání (přístup vzduchu) a perfektní zateplení střechy.

Zimování v ležanech, popř.THB je jiné, tam dotaz nebyl směřován.

14.3.2018 (16:55) | Vlasta 
Zdravím.

Už dlouho se chci zeptat a vždycky na to zapomenu. Tak teď poprosím o vysvětlení. Jak se pozná že je v buňkách nanošený medovicový med? Všude se zdůrazňuje aby včely na zimu neměly nanošený medovicový med, že ho špatně tráví a způsobuje nosemosu. Ale nikde jsem nevyčetl jak se rozezná medovicový od nektaru když je v plástech. Ve sklenici je tmavší, to vím ale v úle....?

reagovat
14.3.2018 (16:55) | Kaven
Zdravím. Tak předně to není tak, že by včelstva po tmavém medu hromadně přes zimu umírala. Po medovicovém medu mají víc výkalů, a ano, potenciálně to může způsobit problémy, ale obvykle nezpůsobí. Je to spíš doporučení - pokud včely zimují na medu, tak je lepší když jim včelař spíš nechá květový a odebere si medovicový, než naopak.

Problémy to obvykle nezpůsobí proto, že včely nebývají odkázány jenom na ten tmavý med. Pokud se nechají úplně přírodně, tak jedí přes zimu všechno to, co si přes léto nanosily, tedy všechny druhy medu (ne jenom medovicový). A to je v pořádku. Nebo pokud je včelař aspoň částečně dokrmuje, tak včely budou část zimy žít na cukrové šťávě, která je naopak z hlediska množství výkalů velice dobrá. Takže ta špatná situace nastane většinou jen když včelař odebírá med, odebere jen ten květový, a nechá včely zimovat jen na medovicovém. A ani tehdy se nic vážného nestane pokud zima nebude příliš dlouhá a včely včas dostanou aspoň jeden hezký den, kdy budou moct vyletět a vykálet se.

Jak poznat tmavý med v plástech - to moc nejde, a proto se to většinou zařizuje tak, aby nebylo nutné to poznat. Využije se toho, že med nanošený v první půlce sezóny je převážně květový, zatímco med z července a srpna je spíš medovicový. Kde přesně je ta "půlka" záleží na místních snůškových podmínkách, prostě když už toho málo kvete, tak začíná medovicová fáze. No a když třeba na začátku této "půlky" přidáte nový nástavek, tak víte, že to, co do něj včely nanosily, bude hlavně medovice. Případně se dá vymyslet řada dalších způsobů jak zajistit "časové oddělení" medu, abych věděl který je z první půlky a který z druhé.

10.3.2018 (20:35) | kostkova radka 
Dobrý večer,chci se zeptat,kolik kg medocukrového těsta se dává do jednoho úlu.Pokud si koupim sáček,ve kterém je cca 2,5kg,jak to mam rozdělit.Děkuji Radka

reagovat
10.3.2018 (20:35) | Kaven
To se nedá jednoznačně říct, záleží na tom proč ho včelám dáváte. Jestli jako nouzové doplnění zásob když jsou na jaře skoro na dně, tak v tom případě jim dáte prostě tolik, kolik budou potřebovat na přežití do snůšky (obvykle dáte trochu, za pár dní to zkontrolujete, dáte další ...). Jestli to má být nějaká varianta podněcování, tak o jeho efektu nejsem příliš přesvědčen, a tudíž bych řekl že je skoro jedno kolik toho do každého úlu dáte.

10.3.2018 (20:31) | 9.3.2018 (22:09) Odpovědět # X
Monika Šťastná 

Dobrý večer, na tuto neděli hlásí poměrně pěkné počasí 14 stupňů. Další dny už zase nic moc do 9 stupňů.

Je již vhodná doba k prohození horního nástavku s cukernými zásobami( jarní podněcování) za spodní nástavek, který jak předpokládám by měl být bez včel s nejstaršími plásty ( tyto staré plásty chci vyměnit za nové stavební rámky). Nebo je to předčasné,s ohledem na to , že ještě není žádná nebo minimální pastva.

Děkuji za Váš názor.Monika

PS: Plánujete na tuto neděli nějaké akce ve svých včelkách?

reagovat
10.3.2018 (20:31) | Kaven
Zdravím. Tak hlavně to kdy a jaký nástavek kam přehazovat není nic normovaného a záleží na vaší provozní metodě.

Jestli se ptáte zda už je dobrý nápad začít zasahovat do včel, tak to zase záleží na počasí u vás. U nás je třeba sice hezky, ale všude ještě leží sníh, a já do včel teď určitě nepolezu. Nechám to být až do doby kdy bude opravdu jaro, sníh pryč, a aspoň něco pokvete.

A současně, pokud musíte na jaře připravit nástavek na zásoby (to bude předpokládám ten nástavek co dáte nahoru), tak ten by měl být na místě dřív než začnou kvést ovocné stromy. Tu dobu mezi pořádným jarem na jedné straně a ovocnými stromy na druhé straně využijte k jarním včelařským operacím.

8.3.2018 (20:15) | Monika 
http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs

Dobrý večer, plánuji umístit do blízkosti stávajícího úlu s včelstvem úl bez včel vystrojený rámečky a třeba jednou mezistěnou.

Je šance , že v době rojení včely úl sami osídlí? Je něco takového již

zaznamenáno?

Děkuji za odpověď. Monika

reagovat
8.3.2018 (20:15) | Kaven
Je šance, dokonce někdo občas získává včely tak, že nastrčí svoje prázdné úly poblíž jiných včelařů a čeká. Nedoporučuje se to kvůli neznámému původu roje (což mě až tak netrápí) a taky kvůli tomu že to vůči těm včelařům není úplně hezké. Když půjde o vaše včely tak vám to samozřejmě nevadí, ale není to úplně spolehlivý postup. Včely se po vyrojení snaží dostat dál od úlu, takže se jim zpátky skoro na to samé místo moc nechce. Můžete úl nalíčit kousek dál, ale jistotu stejně nikdy nemáte. Lepší je počkat až se vyrojí a pak dát prázdný úl poblíž místa kde sedí. Jenže na to zase nesmíte to rojení propásnout.

8.3.2018 (20:15) | Milan
Pokud jde o vlastní včelnici, je zbytečné přidávat vystrojený úl k tomuto místu. Roj se starou matkou se usadí dál o místa odchodu, většinou do výše 7m a to lze odchytit. Poroj s novou matkou jde výš a dál.

Může se osadit u včelnice na bidlo cca v.4m stará obrácená nůše, vyzbrojená jako košnice + panen.souš. Ale účinnost osazení rojem/porojem je minimální.

Pokud u včel nebydlíte v dosahu a neuslyšíte odlétající roj (značný hukot), prakticky je ztracen.

V případě příchozího roje jej musíte vydat včelaři, který jej nárokuje.

14.2.2018 (13:26) | Olga Komárková 
Výborné a snadno pochopitelné rady - děkuji. Ola

Kvůli nadměrné vlhkosti v úlu jsem na radu zkušenějšího dala jutu - mám prodyšný strop - takže výborné řešení...

reagovat
13.2.2018 (21:03) | Monika 
http://http://http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs

Dobrý den,Vaše stránky jsou pro mne velkou inspirací a ztotožňuuji se s Vašimi názory na chov včel . Já mám 2/3 Langstroth, chci vyzkoušet Japonský úl a líbí se mi i Medná kráva. Jedno včelstvo chci mít v klátu, který chci upravit tak, že bude mít varoa dno a skrze otvírací zadní stěnu budu moci pozorovat dění uvnitř. Nikde jsem se však nedočetla jaké úly používáte Vy, zda preferujete volnou stavbu ,nebo mezistěny, s jakou provozní metodou pracujete a jak jste k tomuto dospěl .

Velice děkui za odpověď.

reagovat
13.2.2018 (21:03) | Kaven
Zdravím. No, já mám klasické nástavky na rámky 39x24, protože s těmi jsem začínal a nemám důvod je měnit. V zásadě jsem toho názoru, že v nástavkovém úlu se dá včelařit různými způsoby, jsou tam největší možnosti. Připadají mi rozumné dva důvody proč nemít nástavky - 1) protože se mi jiný typ úlu prostě líbí (to je naprosto relevantní), 2) Protože se mi do toho nechce vrazit tolik peněz. Pokud jde technické možnosti, tak v nástavkovém úlu můžu mít klidně třeba volnou stavbu, když budu chtít. Ostatně japonský úl je v podstatě nástavkový úl bez rámků.

Používám celé rámky, místo mezistěn jen úzké proužky u horní loučky, aby včely stavěly do rámku a ne napříč. Nepoužívám mateří mřížku. Provozní metoda ... já už jsem to tu několikrát psal, pointa je v zásadě v tom, že nechávám plodiště stlačovat zásobami až pod úroveň nejvyššího nástavku, ten pak odeberu, vytočím, plásty vytavím, a nástavek s prázdnými rámky vrátím dospodu. Jak jsem k tomu dospěl ... no chtěl jsem použít úly co už mám, mít to co nejjednodušší, dělat se včelami věci, u kterých přesně vím k čemu jsou. Jo, a mít med v nejstarších plástech, které jsou pak hned na likvidaci. Protože medovinu dělám tak, že vytočené plásty z rámků vylámu a odmočím je ve vodě, takže potom je nemůžu do úlu zase vrátit. To mi vyhovuje, protože dělat medovinu z medu ve sklenici by mi bylo líto :-)

12.2.2018 (08:51) | Monika 
http://http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs

Dobrý den,letos bych si ráda vytvořila ze svého včelstva oddělek. Lze z jednoho včelstva udělat více oddělků a jak poznám kolik mohu maximálně, abych nadměrně neoslabila kmenové včelstvo. Děkjji za odpověď.

reagovat
12.2.2018 (08:51) | Kaven
To hodně záleží na tom jak velké oddělky děláte a jak velké je to zdrojové včelstvo. Obvyklé je udělat ze včelstva jeden až dva oddělky.

9.2.2018 (19:06) | VlasVlasti 
Dobrý večer.

Podle orosené strůpkové folie před dvěmi týdny mám dojem že už včely v tu dobu plodovaly. Teď přišlo podstatné ochlazení. Má to nějaký vliv na včelstva? Je to nutné nějak řešit?

A ještě se chci zeptat, jak poznám jestli mají včely dost zásob? Dával jsem jim dle rady zkušeného včelaře 13 kilo cukru, ale nyní všude čtu že se zakrmuje kolem 20 kil cukru, tak mám obavy aby měly zásob dost. Asi by nebylo dobré jim teď rozebírat plásty a zjišťovat kolik jim zbývá medu. Jsou na dvou nástavcích 39x24.

Děkuji za odpověď Vlasta

reagovat
9.2.2018 (19:06) | Kaven
Zdravím. V tuto dobu až do jara platí, že cokoli se děje, s tím si včely musí poradit samy. Jakýkoli včelařův zásah v zimě uškodí vic než prospěje. Takže - ochlazení nějaký vliv asi má, ale není to nic, s čím by se včely neuměly vypořádat samy.

Zásoby - včely za zimu spotřebují průměrně okolo 11kg zásob. Samozřejmě nikdy není dobře nutit včely jet "na doraz", takže je lepší dát jim víc, a je to i větší jistota. Ale těch 13kg mi přijde v pořádku a není třeba se bát. Nehledě na to že to nebyly jejich jediné zásoby, protože nejspíš měly v plástech i aspoň něco svého.

9.2.2018 (19:06) | Vlastimil
Děkuji za uklidňující odpověď. Jsem rád že stránky zase jdou. ;-)

27.1.2018 (18:50) | Květa 
Dobrý den, pane Kavan, naposledy jsem Vám psala o své alergii na včelí jed a od té doby jsem neradostně uvažovala, jak se s tím vypořádat. Často jsem si tak začala příjemně přemýšlet a o včelách a následně si uvědomila tu nemilou skutečnost a radost mě přešla. Ale nakonec jsem se rozhodla, že to nevzdám. Chci se Vás zeptat, jak to děláte se strůpkovou fólií. Měla by teď v úlu kvůli kondenzaci vody již být ?(zatím ji tam nemám). Děkuji Vám.

reagovat
27.1.2018 (18:50) | Kaven
Zdravím. Strůpková fólie nemusí být vůbec. Kondenzace není nijak nutná, a není ani úplně najisto dobrá. Dokud jsou včely v zimním chomáči, tak vlhkost ze stropu stejně pořádně nevyužijí. A když už nejsou, tak je většinou venku už docela dobré počasí, a můžou si vodu nosit zvenku. Rozhodně vodu zvenku mají radši, kondenzovanou pijí jen když je z nějakého důvodu nouze.

Já osobně strůpkovou fólii mám po celý rok, ale hlavně proto, aby mi včely nevykusovaly polystyren zpod střechy.

27.1.2018 (18:50) | Květa
A co prodyšnost stropu ?

27.1.2018 (18:50) | Kaven
To je v podstatě dotaz na to samé. Když máte celý úl v zimě hodně neprodyšný, tak v něm kondenzuje vlhkost. Čím méně neprodyšný, tím méně vlhkosti. Hodně vysoká vlhkost znamená, že začnou plesnivět plásty, na kterých včely momentálně nesedí, nebo dokonce že začne kapat voda na zimní chomáč. A to je špatně.

Aby se to nedělo, dělají se různé věci. Já jim nechávám nahoře otevřené očko, aby se aspoň nějak přirozeně vyměňoval vzduch. Někdo dává nahoru jeden nebo víc prázdných nástavků, aby se vlhkost rozložila do většího prostoru. Někdo dává pod strůpkovou fólii vrstvu tlustšího koberce (např. jekoru), aby se do něj vysrážená vlhkost vsákla a nekapala na včely.

27.1.2018 (18:46) | 26.1.2018 (19:57) Odpovědět # X
andy 

Dobrý deň, Pane vynikajúca stránka, dozvedel som sa tu veľa zaujímavých informácii,

reagovat
25.1.2018 (00:38) | Monika 
http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs

Můžete prosím napsat Váš názor na chov včel v japonském úlu?

Jaká se zde používá provozní metoda.

Děkuji

reagovat
25.1.2018 (00:38) | Kaven
Zdravím. No, je to něco mezi úlem s nerozběrným díle a nástavkama. Dílo se dá rozebrat na jednotlivé nástavky, ale ne na jednotlivé plásty. Obávám se, že případná veterinární kontrola by to za rozběrné dílo neuznala, chce vidět jednotlivé plásty.

Na druhou stranu - včelařit se v tom určitě dá, a určitě to není horší než zcela nerozběrné dílo, které je včelí přirozeností. Operace přehazování nástavků by se neměly moc přehánět, protože každý manévr s nástavky znamená proříznutí plástů. Ale měla by na to fungovat libovolná provozní metoda, která operuje s celými nástavky a ne s jednotlivými plásty. Mně přijde jako nejintuitivnější metoda na konci léta odříznout a odebrat horní nástavek, z něj vybrat co v něm je, a pak ho vrátit prázdný na spodek. Podle velikosti nástavků odebrat třeba i horní dva, ale tam záleží na tom aby jim zbylo dost zásob, protože o nich nemáte moc přehled. A nebo to dotáhnete krmením.

4.1.2018 (21:20) | roman 
Kedze tento rok zacínam vcelarit nasávam uz niekolko mesiacov informacie a pripravujem sa na jar. Tento web je velmi dobre napísany a nasiel som na nom kopec po lopate napisanych informácií.Dakujem a prajem všetko dobré , pevné zdravie a veľa úspechov.

reagovat
4.1.2018 (21:20) | Kaven
Díky, a přeju hodně zdaru do včelařského startu!

1.1.2018 (18:43) | Bohouš
Dobrý den.

Hezký web. Pro mne, jako začátečníka, jeden z nejlepších. Děkuji za přehledné a logické uspořádání zásadních a základních informací. Pokud mohu navrhnout - uvítal bych doplnění kapitoly - prevence, diagnoza a léčení včel. Základní jednoduchý postup ošetření včelstev a pak další alternativy, se kterými se začátečník může setkat.

A mimochodem - mnoho štěstí va tomto roce.

reagovat
1.1.2018 (18:43) | Kaven
Díky. No, jak píšu, ohledně včelých nemocí nejsem dostatečně fundovaný, takže se tomuto tématu vyhýbám.

14.11.2017 (01:35) | Pavel Eiselt 
Dobrý den,

v poslední době se roztrhl pytel s diskuzí ohledně zkoušek začínajících včelařů. Já osobně nejsem příznivcem regulování, zkoušení a řízené byrokracie v rukou "mocipánů". Na druhou stranu včelaření není individuální koníček, a jeden nezodpovědný včelař může hodně poškodit svoje okolí a ničit práci svého souseda včelaře. Myslím samozřejmě nezodpovědným přístupem k léčení a ošetřování včel. Také v poslední době sleduji nárůst nekvalitních mezistěn, dle mého názoru způsobeného "pajcováním" vosku parafínem. Je fakt, že kam vstupují peníze vstupují i různí podnikavci a s dotacemi do včelaření přibývá i různých "zlatokopů", pro které je důležitější ekonomika včelaření za jakoukoli cenu, než vztah k přírodě a ke včelám. Myslím hlavně dotace "technická pomoc" Závěrem: Chceš peníze od nás daňových poplatníků na start včelaření, ano, udělej si zkoušky. Včelaření není koníček na jednu sezónu, jestli to myslíš vážně, stejně se musíš učit a získávat zkušenosti. Myslím si, že by byť lehčí zkouška, mohla odradit hlavně ty, pro které je to móda, případně rozmar a ty, kteří mají blíže k penězům než k přírodě a včelám. Cítím, že rozdělit začínající včelaře na: s dotací (pořád mám na mysli dotace "technická pomoc", ani D1, ani na léčení).

a ze zkouškou a bez dotací a bez zkoušek by byla alespoň vstupní selekce.

reagovat
14.11.2017 (01:35) | Kaven
Jo, s tímhle bych souhlasil. Když do toho stát dává peníze, tak má právo si říct za jakých podmínek je dá. Nesplníš podmínky, nic ti nedám. Pokud by to fungovalo takto, nebyl bych proti - dokud nebude zakázáno včelaření bez dotací (=bez zkoušek) pod hrozbou pokut.

14.11.2017 (01:35) | Martin Čermák
Opět musím dodat svou trošku do mlýna. Pokud zkoušky, tak transparentní, musela by je provádět pouze odborná autorita, jako je učiliště v Nasavrkách. Jinak to bude tak, jak jsem zde už psal, podmínky nebudou všude stejné - v některých okresech to bude přísné a regulérní, jinde půjde o formalitu, aby se splnilo nařízení...

14.11.2017 (01:35) | Kaven
... což by to celé ještě zesložitilo. Za sebe bych řekl - pokud by zkoušky byly skutečně jen podmínka k získání dotací, ale stále by bylo možné včelařit bez zkoušky (a tedy bez dotací), tak ať si to stát zorganizuje jak chce. Dobře, blbě ... Sice by se z toho stal nástroj k získávání bezpracných peněz, ale na druhou stranu kdyby chtěl někdo opravdu včelařit, tak by klidně mohl bez buzerace. Pokud by nechtěl dotace (a zájmový včelař je nepotřebuje), tak ať si to dělá klidně bez jakéhokoli úředního povolování.

14.11.2017 (01:35) | Martin Čermák
Souhlas.

7.11.2017 (11:56) | Květa 
Pane Kavan, víte o nějakých zkušenostech včelařů s alergií na včelí jed ?

Bohužel, stalo se mi, že jsem již v létě měla po bodnutí celkovou silnou reakci, dostala jsem léky, které jsem ke včelám nosila s sebou a namlouvala jsem si, že to možná byla jen náhoda. V neděli jsem šla "léčit" včely a vlastní hloupostí jsem si zapřičinila dvojí bodnutí. Situace se opakovala, silná reakce, prednison, adrenalinové pero.... Doktorka tvrdí, že musím s včelařením přestat a mně je z toho hodně smutno. Máte něco povzbudivého ?(-:

reagovat
7.11.2017 (11:56) | Kaven
Nojo, to je velmi nepříjemné. Ono si tělo na štípance postupně zvykne, a po nějaké době je reakce už minimální. Jenže jak píšu někde tady na webu, pokud vás jediné štípnutí pošle do nemocnice, tak to prostě nemůžete riskovat. Tam je jediná šance - nechat včelaření někomu z rodiny.

No, TEORETICKY si můžete pořídit nějakou hodně dobrou včelařskou kombinézu s kuklou, a brát si ji vždycky když na ně půjdete. Ale já to neradím, a neriskoval bych to ani tak.

7.11.2017 (11:56) | Olga Komárková
U nás jeden včelař zemřel - zakopl a upadl u včelína, včely ho pobodaly - ale nevím, kolik žihadel dostal...

3.11.2017 (19:02) | Bohumil 
K fumigaci :Dodržuji předpis a není tonic pracného. Nepotřebuji manipulovat s rámkama a rušit tak včely.

Prostě při poslední prohlídce na podzim truchu všelám naruším tu 8 mm mezeru, a to ve 4. nebo 5. mezeře a taky jen na jedné straně.

Nadzvednu folii, zavěsím tam blízko svislé loučky zapálená knot a zase folii přitisknu.

V tomto místě včely již zpravidla nejsou. Pokud dojde k natevení díla u rámku, není to významné poškození, proti tomu, když se knot zavěsí uprostřed.

Je to připravené i pro ev.jarní dodatečnou fumigaci.

Pak při jarní prohlídce jim to napravím.

S touto mezerou nehýbu až do jara, mohu fumigaci opqkovat bez rušení včel. Nikdy na mně žádná včela nevyletěla, nestačily si toho ani všimnout, i když obsedají až 12 uliček.

Je to otázka tak asi 15 sekund.

Minimum pracnosti je radost ze včelaření, ať s nimi děláte cokoliv..

A co roztoči ?

To se jich letoes urodilo, co ? U nás v pohůří Orlických hor tedy ano.

reagovat
3.11.2017 (19:02) | Vlastimil
Máme tři včelstva a nyní po druhé fumigaci byl spad po 24 hodinách 0 - 5 - 37.

Po první fumigaci byl kterou jsme dělali před dvěma týdny byl spad přibližně desetinásobný.