Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Související články

Mor včelího plodu

Mor včelího plodu, nebo zkráceně také včelí mor, je takovou včelařovou nemesis. Obávaná nemoc, která když propukne, tak vám snadno zlikviduje všechna včelstva - část padne samovolně, ale většinu budete muset spálit i s úly a vybavením, aby se zabránilo šíření k ostatním včelařům. Velice snadno takto přijdete o celý provoz, a není proto divu, že se ho všichni včelaři bojí jako čert kříže. Mor způsobují bakterie, které žijí v plástové buňce v žaludku vyvíjejícího se plodu a při velkém množství ho zabijí a promění na jakousi patlavou břečku plnou spór. Břečka posléze vyschne, a vzniklý škvarek dělnice vynesou mimo úl, přičemž jaksi mimochodem spory cestou rozšíří do okolí. Bakterie se rozmnožují sporami, které jsou neskutečně odolné - jsou schopné přežít bez hostitele desítky let, nevadí jim mráz a letmé ožehnutí ohněm zkousnou taky. Proti moru neexistuje žádný lék.

Moru včelího plodu se poměrně důkladně věnují autoři Rašovské metody ve své stati popisující právě tuto metodu. Možná nejsou první, možná ani nejsou první kdo dospěl ke stejným závěrům, ale já se to poprvé dozvěděl právě od nich. Velmi mě oslovili právě tím, že se snažili problémy vysvětlovat a porovnávat s přirozeným chováním včel. Narozdíl od většiny včelařů autoři opravdu zkoumali divoce žijící včelstva, která každého, kdo se s nimi setká, překvapí svou vitalitou - i když je nikdo neléčí.

Tito autoři vyzkoumali, že spory včelího moru se nacházejí ve většině včelstev, včetně těch, které jsou zdravé jako řípy. Včelám mor normálně nevadí, a to až do chvíle, kdy množství spor přesáhne únosnou mez; teprve jakmile se tak stane, projeví se klinické příznaky v podobě umírání plodu. V té době už je na tom včelstvo špatně a stává se šiřitelem nákazy. Je nějaký způsob jak ovlivnit množství spor v úlu? Ano, je - klíčové je udržovat v úlu čisto především tím, že budu důsledně dbát na obměnu díla, a staré plásty budu likvidovat. Tak jako se lidská žloutenka občas nazývá "nemoc špinavých rukou", tak by se včelímu moru dalo říkat "nemoc špinavých plástů". S likvidací starých plástů se likviduje i velká zásobárna spor, v úlu se zlepšuje hygiena, a to celé má za následek zlepšení zdraví. Četl jsem vyjádření už více včelařů, kterým se podařilo dokonce důslednou obměnou díla vyléčit nemoc v počátcích klinického stadia. A ještě více takových, kteří s důslednou obměnou díla bez problému včelaří uprostřed morových oblastí.

Doporučení - nepodceňujte mor a nechte včely stavět co to jde. Mnozí včelaři se neustále snaží staré plásty vracet zpátky do úlu, aby je nemusely včely znovu stavět, a to je přesně to, na co se morové bakterie jen třesou. Naplánujte si svou provozní metodu tak, abyste každý rok odebrali a zlikvidovali 1/3 - 1/2 všech plástů, a nemusíte se moru bát.