Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Český svaz včelařů

Český svaz včelařů (ČSV) je zájmová organizace sdružující - pozor, přijde překvapení - včelaře. Žádný včelař nemusí být členem povinně; pokud nechce, stačí svoje včelaření nahlásit na místním ČSV, a to je celé. Člen musí platit ročně příspěvky, ale dostává za to od ČSV určitý servis.

Samo ČSV je celostátní hierarchicky řízená organizace. V čele je nějaký ten předseda a jeho spolupracovníci. Ve větších městech sídlí místní organizace ČSV (každá se svým předsedou a spolupracovníky), která se stará o včelaře v určité oblasti (mám dojem že tyto oblasti částečně kopírují bývalé okresy). V rámci své oblasti má místní organizace ČSV systém tzv. důvěrníků, což jsou něco jako privilegovaní včelaři, kteří mají na starost všechny další včelaře v rámci malé oblasti kde bydlí (např. jedné vesnice), a zároveň jsou v bližším kontaktu s místní ČSV.

Pokud tedy včelař chce něco řešit s vedením ČSV (např. odevzdat formuláře), tak mu stačí zajím za místním důvěrníkem, dát to jemu, a ten už to zařídí. Naopak, vedení může důležité informace předat místním organizacím, ti je předají důvěrníkům a důvěrníci je rozšíří mezi "své" včelaře. Je to skoro jako v armádě. Když se někde dočtete že čeští včelaři vynikají nad ostatní národy velkou organizovaností, tak se tím myslí právě tohle.

Pokusím se na základě svých zkušeností shrnout k čemu je ČSV dobré. Možná někdo bude mít jiné zkušenosti; toto je ale můj názor a nikoho ho nevnucuju.