Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Kde je matka?

Hledání matky čili královny je včelařský oříšek. Čas od času se v různých návodech dočtete věci jako "najdeme a vychytíme matku", nebo "vybereme dva až tři plásty bez matky". Jenže v úlu jsou tisíce včel a matka jen jedna z nich. Jak ji najít?

Nejsem si jistý jestli starý zkušený včelař tu matku dokáže snadno najít; podle mě ne. Je pravda, že nemusíme hledat úplně naslepo. Matka se bude určitě pohybovat na plástu (nebude lézt nebo poletovat někde kolem), takže ji můžeme najít tím, že budeme vytahovat rámky a jeden po druhém prohlížet. Dále víme, že bude v prostoru plodiště, přednostně tam, kde je nejčerstvější plod. Co by taky jinde dělala? Jenže i tak je její nalezení náročný úkol, který se často nepovede. I kdybychom věděli najisto na kterém plástu je, stejně se budeme snažit prokouknout masu včelích tělíček, které jsou jedna jak druhá a pořád se hemží.

Hledání dost usnadní když je matka označená barevnou skvrnkou nebo značkou na zádech. To ale dělají profíci kteří si své vlastní matky cíleně, a běžný včelař si značení většinou neudržuje - je s tím zbytečná práce navíc.

Já vcelku často najdu matku v čerstvě rozjetém oddělku, ve větším včelstvu už ovšem skoro nikdy. Důležité je, že ji ve většině případů hledat nepotřebujete. Ono to ani nejde, s více včelstvy byste na tom strávili mládí. Řešení běžných problémů souvisejících s matkou bez jejího hledání je zde:

Tvorba oddělku. Tady lze plásty vkládané do oddělku zběžně prohlédnout, a použít je když tam matku v rychlosti nenajdem. Není to stoprocentní jistota, ale když se náhodou spleteme a matku přeci jen přesuneme, pak nejde o takovou krizi. Oddělek se díky tomu rozvine celkem spolehlivě, a původní silné včelstvo se se ztrátou matky vyrovná docela dobře. Pokud potřebujeme mít stoprocentní jistotu že v oddělku matka nebude, pak lze každý vkládaný plást nejdříve důkadně omést od včel a vkládat pouze plást. Nakonec do oddělku nějaké včely smeteme, ale z plástů z medníku, kde matka najisto nebude.

Vychoval si oddělek matku? Je ve včelstvu vůbec matka? To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit. Podobná situace bude po vyrojení. Vždy ale víme za jak dlouho by měla začít klást, a pokud ani po té době nezavíčkovaný plod v úlu není, pak úl matku najisto nemá. Ještě větší jistota je když se objeví hrboplod.

Nedávám náhodou matku nad mateří mřížku? To by byla chyba, ale vhodnou organizací provozní metody tomu lze zamezit. Nejlépe tak, že pokud přesouvám plásty z plodiště nad mateří mřížku, tak je nejdřív důkladně ometu.

Obecně pokud zjistím podle přítomnosti plodu, že se matka nachází v nástavku, kde být nemá, pak to znamená že ve zbytku úlu není. Takže můžeme tento nástavek zaměnit za kterýkoli jiný, a tím matku přesunotu do míst jí určených. Toto má smysl právě při použití mřížky.