Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Co budu potřebovat?

O nákladech na zahájení včelaření jsem četl už několik článků. Obvykle se dopočítají k číslu mezi deseti a dvaceti tisíci Kč, což je dokonale odrazující cena. Člověk, který chce včelaření zkusit poprvé v životě, a neví, jestli ho to třeba za dva roky nepřestane bavit, do toho prostě tolik vrazit nemůže. Dá se cena zredukovat tím, že získáme nebo nakoupíme starší vybavení po jiném včelaři; tak bychom ale neměli získat úly, ty by měly být nové, protože ty staré můžou být lné nemocí. A právě úly tvoří většinu nákladů začínajícího včelaře.

Všichni nicméně opomíjejí možnost začít včelařit extenzivně, a to je velká škoda. Takové včelaření je totiž na počáteční investice nenáročné, a ideálně se hodí pro lidi, kteří si to prostě jen chtějí zkusit. Když je to chytne, snadno z toho můžou přejít na modernější postup. Dávám tady tedy dva různé přehledy potřeb. Znovu zdůrazňuji, že extenzivní včelaření může vypadat všelijak, nemusí jít nutně o to, co tady píšu. Tato varianta mi ovšem připadala nejlepší a současně dost levná.

Otázkou je s kolika včelstvy začít, a tedy i kolik úlů budeme potřebovat. Obecně se doporučuje začínat se třemi včelstvy. To je tak akorát, není jich příliš moc, aby to začátečníka nezavalilo, a na druhou stranu nám přes zimu může jedno nebo i dvě včelstva umřít, a pořád máme s čím pokračovat. To je dost důležité - když investujeme nemálo peněz do vybavení, je hodně demoralizující, když do dalšího roku přijdeme o včely a med zase nebude. Na druhou stranu pokud na to půjdeme extenzivně a pořídíme si třeba jen jednu mednu krávu, tak to není zase tak kritické. Protože jsme do toho moc neinvestovali, a člověk tím pádem není tolik odrazen, když se to napoprvé nepovede.

Intenzivní včelaření (tedy to běžně provozované)

 

  • Vlastní včelstva. Lze koupit už hotová včelstva nebo rozjeté oddělky s matkami na naší rámkové míře. To je nejnákladnější, ale nejjistější. Může nám oddělky udělat jiný včelař, tak, aby si naše včely musely vychova novou matku. To je levnější a jednoduché, ale je tam větší šance, že se to nepovede. Ze třech pokusů ale aspoň jeden určitě vyjde. A nebo můžete koupit nebo dostat roje. Roj je přirozený způsob jak založit nové včelstvo, a proto jeho usazení proběhne obvykle bez problému.
  • Nástavkové úly i s rámky. Cena jednoho se bude pohybovat kolem třech tisíc.
  • mezistěny. Cena záleží na kdečem, ale počítejte s rezervou tak 200Kč na nástavek.
  • Ochranné pomůcky, doporučuji klobouk se závojem a rukavice. Každé stojí max. několik málo stovek.
  • Dýmák, rozpěrák, hodí se i smetáček.
  • Medomet. Nový medomet je slušná investice, minimálně 10 000 Kč. Dávají se na to dotace, což sice nenávidím, nicméně je blbost je nevzít, když už jsou. Dá se ale i ze včelařské pozůstalosti sehnat levný starý medomet, a nebo si ho první roky půjčovat od jiného včelaře. Mít ale svůj je mnohem lepší.
  • Cedník na med.

 

Extenzivní včelaření (alternativní, zájmové):

 

  • vlastní včelstva. Navrhuju tady jako úl mednou krávu, a do ní můžete udělat buď oddělek z jiné medné krávy se stejnými rozměry, a nebo usadit roj. Roj získáte snadno od kteréhokoli včelaře, zatímco "medokravařů" moc není, takže ten roj je pravděpodobnější.
  • Úl typu medná kráva. Ten se neprodává (nebo o tom nevím), je potřeba si ho vyrobit. Náklady jsou malé, je to pár prken a trochu času.
  • ochranné pomůcky, tedy klobouk a rukavice. Tady se shodujeme s intenzivním přístupem.
  • Dýmák, rozpěrák i smetáček budeme potřebovat taky.
  • Hrnec na med, a cedník, který do něj padne. Úplně nejlepší jsou dva cedníky, řidší a hustší, které zapadnou do sebe. To se prodává za pár stovek, nicméně můžeme klidně použít i kuchyňský cedník.