Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Vývoj včely

Jak to chodí, když se má vylíhnout včela? Probíhá to přeci jen jinak než jak jsme zvyklí u savců, takže není od věci si to probrat.

Vše začíná u plástové buňky. Včelí plod se nemůžu vyvíjet jinde než v plástové buňce. Buňka musí být dostatečně velká a mít vhodný tvar, proto různá včelí pohlaví (trubci, dělnice) vyžadují jiný typ buňky. jinak by se mohly vyvinout špatně.

Život začíná ve chvíli, kdy do buňky naklade matka vajíčko - buď neoplodněné, nebo oplodněné, podle toho, jestli se má vylíhnout trubec, dělnice či matka. Tím to pro matku končí, a dělnicím začíná práce. Z vajíčka se vyklube larva, která vypadá jako bílý červík stočený na dně buňky. V tom okamžiku ji dělnice začínají krmit - mateří kašičkou (obsahující krom jiného pyl) a medem. Právě výživa rozhoduje, zda z oplodněného vajíčka vyroste dělnice a nebo matka.

Červík postupně tloustne a tloustne. Jelikož přijímá potravu, tak také vylučuje, a výkaly zůstávají v buňce. Jak to tak hmyz už dělává, musí se občas svléknout, aby mohl dále růst. Odpady z tohoto svlékání, tzv. košilky, zůstávají v buňce také. Jakmile je červík dost velký, dělnice jeho buňku zavíčkují tenkým víčkem z vosku, a tím ji zcela uzavřou. Unitř uzavřené buňky dojde k tzv. "dokonalé proměně" červíka na včelu. Je to něco podobného jako to, co se odehrává v kukle housenky během její přeměny na motýla.

Jakmile je přeměna dokončena, včela voskové víčko prokouše (má hlavu přímo u něj), vyleze ven, a pustí se do práce. Zbyde po ní buňka s různými odpady, které se v ní během vývoje nahromadily. Dělnice pokryjí odpady vrstvičkou vosku a propolisu, a tím připraví buňku k dalšímu použití.

Jak dlouho vývoj včely trvá? To se liší bodle včelího pohlaví; jak se lze dočíst v článku Včelí pohlaví, mají včely pohlaví tři. Resp. dvě, ovšem samičky mohou být třech různých druhů, přičemž jeden z těch druhů vznikne během života z jiného. Tož

 


Vajíčka a červíci - dvě stadia vývoje plodu
Vajíčka a červíci - dvě stadia vývoje plodu