Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Kolik stojí včelaření?

Podívejte se po googlu na dotaz "ekonomika včelaření", nebo "pořizovací náklady včelaření". Najdete nemálo stránek s tabulkami a výpočty, se závěrečnou sumou kolem 20 tisíc Kč (a to se ještě krotím). I autoři se u té cifry trochu zarazí, takže následuje vysvětlení že jde o jednorázové náklady, které se nám brzy vrátí v zisku z medu a navíc můžeme dostat dotace. Jenže ...

 Jinými slovy, chceme-li někoho dokonale odradit od včel, ukažme mu takovýto přehled včelařských nákladů.

Proč je to tak drahé?

Včelaření není drahé z principu; je drahé kvůli tomu jak lidé uvažují. Ano, známe vychytané nástavkové úly, známe medomety, mezistěny a krmení cukrem, a víme, že to všechno dohromady zvedne výnosy medu na jedno včelstvo. Máme i vypočítáno, že pořízení toho všeho se po několika letech provozu vrátí, a tudíž je ekonomicky výhodné. Ekonomická teorie potom praví, že za těch okolností je nelogické včelařit jiným než tímto nejvýnosnějším způsobem. Stejně uvažují i zkušení včelaři.

Začátečník takto ovšem z dobrých důvodů neuvažuje. Počáteční náklady nemůže brát jako investici, protože na začátku sám nemá tušení jak mu včelaření půjde; a nebo vůbec nemá v úmyslu med prodávat. Počáteční náklady musí pro tu chvíli považovat za odepsané, jako kdyby si tím zadotoval svého koníčky. A dost lidí, kteří by včelařit mohli, si takový výdaj prostě nemůže dovolit. A i kdyby jakž takž mohli, velmi dobře se rozmyslí než je jen tak zbůhdarma vyhodí.

Alternativu jim ovšem nikdo nenabídne. Mělo by jít o možnost včelařit třeba málo efektivně, ale s minimálními náklady, aby si mohli včelaření osahat. Každý se pak bude moci rozhodnout jestli si nechá včely jako koníčka (kde malá efektivita nevadí), nebo jestli chce investovat a chov zkvalitnit. V době rozhodování už bude vědět o čem se rozhoduje, protože to bude mít vyzkoušené.

Jak tedy včelaření zlevnit?

Nabídnu tu možnosti v takovém pořadí, jak velký odklon od včelařského "mainstreamu" znamenají. Čím níže v seznamu, tím více se odchylujete; ale tím více snižujete náklady.

 Vidíte tedy, že od počátečních desítek tisíc Kč vstupních nákladů jsme se dostali k ceně špalku a pár zimních večerů na jeho vydlabávání. Vstup do včelaření tedy zdaleka nemusí být tak drahý, jak vám ostatní tvrdí.