Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Medné výnosy

... aneb Kolik medu můžu od svých včel očekávat?


Když začneme uvažovat o medných výnosech, dostaneme okamžitě k poměrně intuitivnímu ukazateli - průměrnému mednému výnosu na včelstvo. Dělat závěry ohledně výnosů je ošidné, nicméně nástavkový včelař může očekávat 15 - 60 kg medu na včelstvo. To nejsou absolutní hranice (dolní hranice bude určitě 0, a horní prý může být i 90kg, i když to bych chtěl vidět), ale je to jakýsi běžný rozsah hodnot. Nejobvyklejší výnos bude někde kolem 25kg, a všechno hodně závisí na počasí, na naší provozní metodě, na tom jestli krmíme a podobně.

Čistě pro porovnání, výnosy z historických košnic, klátů nebo brtí se pohybovaly kolem 3 - 10kg medu na včelstvo. Medokravařskou statistiku nemám, ale tipoval bych to někde kolem horní hranice výnosu pro košnice. A lépe to budu vědět až konečně něco dostanu ze své krávy, což by mělo být příští rok.

Zbožštělý výnos na včelstvo

Stojí ale zato říct něco k onomu skvělému intuitivnímu ukazateli který používáme, tedy průměrnému mednému výnosu na včelstvo. Ten se totiž v současné době používá tak moc, až to svádí k nesprávným závěrům. Na jednu stranu je to logické - máme X včelstev, chceme co nejvíc medu, z toho plyne, že musíme maximalizovat zisk na jedno včelstvo. Všechno co dnes běžný včelař dělá je na toto zaměřeno. Současně i ukazatel medného výnosu na včelstvo je jedno jednoduché číslo, se kterým se dá krásně a šikovně počítat.

Má to ale i druhou stranu. Příklad - díky jedné polské politické aktivitě vím, že průměrný medný výnos polských včelařů se pohybuje okolo 20kg na včelstvo. V časopise Včelařství jsem se jednou dočetl že japonci mají průměrný výnos 5kg na včelstvo. Znamená to že japonci jsou čtyřikrát horší včelaři než poláci? A že poláci taky nejsou nic moc, když se pohybují u dolní hranice pro nástavkové úly?

Položím ještě jednu, návodnější otázku. Je lepší mít pět košnic s výnosem po 5kg, a nebo jeden nástavkový úl s výnosem 25kg? Pokud bychom měli ten nástavkový úl, tak bychom se lépe vyjímali ve statistikách průměrného medného výnosu, a mohli bychom taky machrovat na sousední včelaře s košnicemi, nicméně medu bychom získali v obou případech stejně. Abychom opravdu zjistili co je výhodnější, museli bychom započítat náklady na provoz, což je ovšem údaj do průměrného medného výnosu nezahrnutý. A u nákladů už to tak jednoznačné není ... Košnic je pět, museli jsme je nějak vyrobit, něco to stálo. A med musíme vymačkávat, to nějakou práci zabere. Na druhou stranu v košnicích se prakticky jen odebíral med, jinak se se včelami dělalo jen málo. Zato běžné včelaření v nástavkovém úlu obnáší celkem drahé vybavení (včetně ukrutně drahého medometu), a během roku různé čachry s nástavky, protirojová opatření, léčení, krmení (a náklady na cukr).

Dojdeme nakonec k tomu, že i když dle průměrného medného výnosu jsou košnice pětkrát horší, budeme na tom s nimi prvních pár let (než se zaplatí medomet) lépe než soused s jedním nástavkovým úlem. Potom už to bude asi horší, ale ne zase tak zásadně. V žádném případě náš celkový zisk nebude pětinový, jak by napovídala statistika medného výnosu, nýbrž bude skoro srovnatelný s nástavkovým včelařem. Ve statistikách medného výnosu se budeme plácat někde u dna, ale přitom získáme stejné množství medu jako nástavkový včelař, a jen s o něco větším množstvím práce.

Dle nejzákladnější ekonomické teorie je cílem každého maximalizovat ZISK, což je rozdíl příjmů a výdajů. Problém spočívá v tom, že včelaři toto převedli na snahu o maximalizaci výnosu ze včelstva - tiše přitom předpokládají že náklady vynaložené na jedno včelstvo jsou plus mínus pořád stejné, a proto se s nimi při snahách o maximalizaci nemusí moc počítat. To ovšem není pravda, a v závislosti na provozní metodě se množství práce i nákladů může velmi zásadně lišit.

Závěr? Rád bych upozornil na to, že netvrdím, že košnice jsou lepší než nástavky, jak by to z textu výše možná mohlo vypadat. Nepochybuji o tom, že včelaření v nástavkovém úlu je v celkovém součtu výhodnější (kdyby ne, tak se nepoužívá). Chci říct, že není lepší O TOLIK, jak by to při porovnání medných výnosů na včelstvo vypadalo - a to ani zdaleka. Chci říct, že se nemusíte stydět za svoje nízké výnosy v porovnání se sousedem co se chlubí svými 60kg. Pokud si lámete hlavu s ekonomikou svého chovu, převeďte si na peníze všechnu práci a výdaje co do včel dáte, a všechen zisk co ze včel máte, a odečtěte to od sebe. Pokud skončíte v plusu, pak včelaříte DOBŘE, i kdybyste průměrné výnosy na včelstvo měli bůhví jak nízké.