Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Související články

Odběr vosku

Vosk je po medu druhou nejdůležitější surovinou, kterou nám poskytují včely. Vosk je stavební materiál včelích plástů; odebráním vosku se tedy rozumí odebrání plástů z úlu. Je to operace nutně destruktivní (bereme včelám to, co si předtím pracně vystavěly) ovšem přirozená a má pozitivní vliv na hygienickou situaci v úle.

Autoři Rašovské metody pozorovali divoce žijící včelstva, a vypozorovali zajímavou, i když logickou věc. Během zimního období se včely stáhnout do těsného chomáče, přesunou se na zásoby a tam stráví celé zimní období. Většina plástů používaných v létě je tedy prázdná a nechráněná, a během zimy ji prakticky kompletně zlikvidují škůdci - tím radši, čím víc je v nich organických zbytků po vývoji plodu. Na jaře tak včely postrádají velkou část starých plástů, a začnou si stavět nové, čisté. Přirozeně takto dochází k obnově díla.

Ve včelstvu tedy dochází k destrukci starých plástů přirozeně, a když včelař odebere staré plásty, nedělá nic jiného než za běžných okolností škůdci. Autoři Rašovské metody zdůrazňují zásadní pozitivní vliv čistých plástů na zdraví včelstva, a ačkoli nejsem vědec, připadá mi to logické. Můj názor je tedy ten, že je potřeba odebírat starých plástů co nejvíc, a nechat včely stavět nové co to jde.

Nejvhodnější doba k odběru je brzy na jaře. Musí už být dost teplo, abychom mohli otevřít úl, ale jinak co nejdřív. Včely se v tu dobu nacházejí v horní části úlu (kam si před zimou uložily zásoby), a je jich stále ještě příliš málo na to, aby obsadily celý úl. Dolní nástavky jsou tedy prázdné, a je možné je odebrat a dát místo nich prázdné rámky (resp. s mezistěnou, proužkem vosku atp.), do kterých budou včely stavět jakmile zesílí.