Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Získávání propolisu

Propolis je jakýsi tmel, kterým včely ucpávají všechny otvory, které se jim v úlu nelíbí, a také si s ním značí okraje plástových buněk. Propolis se dá využít k lékařským účelů, proto má smysl ho sbírat a buď využít sami, nebo ho dát do výkupu.

Nejjednodušší způsob jak získávat propolis je seškrabovat ho z úlu. Včely ho obvykle napatlají na horní loučky rámků, jelikož mezi horní loučkou a stropní fólií je mezera, do které se včely nevejdou, takže se ji pokusí ucpat. Když je teplo, má propolis konzistenci žvýkačky a dá se seškrábnout třeba rozpěrákem. Není to zase tak velká práce, a můžeme to udělat když už jsme úl otevřeli z jiných důvodů.

Modernější způsob je získávat propolis pomocí mřížky. Mezi horní loučky a strop vložíte plastovou mřížku s dostatečně malými otvory. Speciální mřížky se prodávají ve včelařských obchodech, ale lze použít i běžnou plastovou síť do okna proti hmyzu. Včely tak získají otvory, do kterých se nevejdou, a tudíž se je snaží zapatlat propolisem. Po nějaké době (cca 14dní až měsíc, jak kdy) bude prostor mřížky v mezerách mezi rámky zaplněn. Pak můžeme mřížku otočit o 90 stupňů a nechat ji zapatlat ještě napříč.

Když je mřížka plná, vyměníme ji za jinou, a starou si schováme. V zimě, až začne mrznout, si všechny zapropolisované mřížky venku necháte zmrznout. Propolis po zmrznutí ztratí svoji žvýkačkovitost a začne být lámavý. Každou takovou mřížku potom různě muchláte nad větším lavorem, propolis se rozláme a odpadává. Tady narazíme na problém se síťkami proti hmyzu, protože ty se můžou lámat, a nakonec si krom propolisu nadrtíme i mřížku. Nedělají to ale všechny, záleží na tom na kterou trefíte a jak moc drsně ji muchláte.

Ať už jste propolis zíkali jakkoli, můžete jeho kvalitu vylepšit tím, že ho properete. Propolis nasypete do lavoru, zalijete studenou vodou a chvíli propíráte. Propraný propolis potom vyndáte na síťku nebo látku, necháte odkapat a uschnout.

POZOR! Propolis by se nikdy neměl hnětat do kompaktní koule za účelem snadnějšího ukládání. Vždycky by měl zůstávat v malých kouscích - ať už ho získáváme jakkoli. Jedině taková podoba umožní propírání. Ve výkupu navíc propolis v podobě koule nikdo nebude chtít, protože nemá žádnou záruku že uvnitř není jen hrouda vosku. Když si propolis zpracováváme sami, tak nás to tolik trápit nemusí, přesto ale mějme na paměti že přirozená podoba propolisu je hromada volně probíratelných kousků.