Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Kde vzít včely?

S různými včelařskými pomůckami je to celkem jednoduché - většina se jich dá koupit ve včelařských obchodech, kterých je dost. Pokud ve vašem městě žádný není, mrkněte se na internet a najdete jich až až. A nemálo pomůcek si dokážete vyrobit. Živé včely se v obchodech ale neprodávají, takže kde je vzít?

Včely můžete získat v zásadě ve třech "podobách" - jako roj, oddělek nebo kompletní včelstvo. Mějte na paměti, že na začátku včelstev nepotřebujete moc a do budoucna si je dokážete už sami namnožit z vlastních zdrojů pomocí oddělků nebo rojů. V zásadě můžete jít buď na jistotu (jeden nebo dva úly, ale roj nebo rovnou včelstvo) a nebo na množství (3 nebo 4 úly s jednoduchými oddělky) a počítat s tím, že se nějaké nechytí.

POZNÁMKA: po upozornění jsem sem přidal ještě jednu variantu, a to "smetenec". Ten se moc často nepoužívá, ale začíná mít větší význam jakmile přecházíme na alternativní typy úlů.

Roj

Roj je nejspíš nejlepší způsob jak včely získat, a jediný možný u alternativních úlů. Rojení je přirozený způsob jakým se včely množí, roj obsahuje všechno co včely potřebují pro založení nového úlu, a jsou celé nažhavené pustit se do stavění. V roji je i matka schopná okamžitě plodit, takže včelstvo se začne rozvíjet v podstatě hned jak se usadí. Roje včelaři nemůžou nikde nabízet k prodeji, protože nikdo neví kdy a kolik včelstev se jim vyrojí - a roj je potřeba usadit tak do týdne po vyrojení. Pokud tedy chcete roj, musíte zkontaktovat několik včelařů v okolí a každou chvíli se připomínat (často doslova otravovat) aby na vás nezapomněli. Když se zadaří, roj vám dají dost často zadarmo nebo v nejhorším za pár stovek. Roj se přenáší většinou v tzv. rojáčku, což není nic jiného než zavíratelná bedýnka s průduchy, do které je roj smeten nebo shozen. V zásadě se dá roj přenášet i v kartonové krabici nebo i v pytli, ale to se většinou nedělá. Roj do úlu nejsnáze dostanete tak, že nad připravené nástavky dáte ještě jeden bez rámků. Do něho vymetete smetáčkem většinu včel z rojáčku a zavřete víko (česno zůstane otevřené). Otevřený rojáček se zbylými včelami postavíte před úl. Pokud jste do úlu smetli matku, tak včely z rojáčku si ji postupně najdou a přeletí k ní, takže večer už bude rojáček prázdný a můžete ho odnést. Roje se dají získat výhradně v rojových měsících, což je hlavně květen a červen.

Včelstvo

Včelstvo se dá získat také. Pokud poblíž zemřel nějaký včelař a rodina ve včelaření nepokračuje (což je dost časté), pak se dají odkoupit úly i se včelstvy za relativně rozumnou cenu (záleží na tom jak moc se toho chtějí zbavit, mně je nabízeli za 2000Kč za včelstvo, což je méně než kolik samotný úl stojí). Hotové včelstvo je samozřejmě to nejlepší co můžete mít, protože už je dávno zavedené a není důvod proč byste z něj hned ten rok neměli dostat plnou várku medu. Problémy jsou dva. Staré úly už mohou být v žalostném stavu, může k nim chybět příslušenství (další nástavky, mateří mřížky a podobně), a sehnat s ním kompatibilní nemusí být jen tak. Druhá věc je nebezpečí nemocí - čím déle včelstvo v úlu bydlí, tím je větší šance že v něm budou zárodky různých nemocí, zvlášť když nemáte tušení jakým způsobem se včelař předtím o své včely staral. Na druhou stranu když si takto pořídíte jedno nebo dvě včelstva do začátku, tak se první rok nebo dva se špatným stavem úlů vyrovnáte a zdravotní situaci můžete značně vylepšit důslednou obměnou díla (klidně i nestandardním způsobem, vyříznutím, třeba i s odstraněním trošky plodu, hlavně ať jde co nejvíc tmavých plástů pryč) a preventivním přeléčením proti varroáze.

O pozůstalostech po včelařích se normálně nedozvíte; někdy rodina vyvěsí inzerát třeba do časopisu Včelařství nebo i na internet, ale hůř se to hledá. Nejlepší přehled budou mít včelaři v okolí (většinou se navzájem znají), případně z místního včelařského spolku.

Včelstvo se dá koupit i čistě "komerčně" - někteří včelaři si přivydělávají tím, že vychovávají včelstva, která pak prodávají. Mívají inzeráty v časopisech i na internetu, takže se dají najít. Včelstvo takto koupíte i s novým úlem (dostanete včely už v tom úlu) a musíte si pro něj dojet sami. Cena je ovšem dost velká, může to být třeba 2000Kč za včelstvo, nepočítaje v to cenu úlu. Před koupí je dobré si zjistit na jaké rámkové míře to včelstvo bude, a jak bude velké.

Oddělek

Poslední možností je oddělek. Vytvoření oddělku si můžete dohodnout s některým místním včelařem se stejnou rámkouvou mírou, jakou budete používat vy. Dojedete si za ním s připraveným úlem (i s rámky), on vám z vlastního úlu přendá do vašeho několik plástů (místo kterých si vezme vaše prádné rámky) a sklepe včely, čímž vznikne oddělek. Záleží na vaší dohodě kolik plástů vám tam dá, jestli dodá i matečník, nebo rovnou prodá i matku (nebo taky ani jedno) a podobně. Obecně platí že více plástů a přítomnost matečníku nebo matky zvyšuje životaschopnost oddělku, a proto si za ně připlatíte. I oddělky se dají koupit od profesionálů, podobně jako hotová včelstva. I zde je důležité si zjistit co se tím oddělkem v inzerátu "prodávám oddělky" vlastně myslí - kolik tam bude plástů, jak je to s přítomností matky a plodováním a podobně.

Cena oddělku se může pohybovat od 0Kč (když vám udělá kamarád jednoduché oddělky, které by dělal stejně v rámci protirojových opatření) po cca 1500Kč (pokud je berete od profíka, a oddělky už mají vlastní, třeba i plodící matku). Záleží na vás jaký zolíte poměr ceny a jistoty že se oddělek ujme. V každém případě počítejte s tím, že oddělek vám přinese med až ve druhém roce života, první rok z něj nic nebude.

 Smetenec

 Smetenec je uměle vytvořený roj - je to postup známý už dost dlouho, ovšem málo využívaný. Nejde o nic jiného než o hromadu včel, které smeteme z plástů do rojáčku a přidáme k nim matku. Nevýhodou je, že musíme mít tu matku plně pod kontrolou - většinou koupenou. Na druhou stranu pokud takto chci založit nové včelstvo, stačí mi koupit jen tu matku, a včely si vzít z jiných svých úlů a nebo, pokud začínám, od kohokoli z okolí. 

Postup má pěkně popsaný Leoš Dvorský , já se k postupu nemůžu moc vyjadřovat, protože jsem ho nikdy nepoužil. Leoš prezentuje tvorbu smetence jako způsob přidání nové matky do včelstva, pro alternativního včelaře ovšem má význam i v tom, že takto může nasadit nové včely do úlu s nerozběrným dílem (nebo jinou rámkovou mírou) aniž by musel čekat na roj. Pokud je toto náš případ, pak matku ani nemusíme kupovat - můžeme do smetence smést ze zdrojového včelstva i matku. Zdrojové včelstvo se s její ztrátou vypořádá podobně jako při tvorbě oddělku.