Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Minimální znalosti

Každému začínajícímu včelaři jistě prospěje, když si přečte celý web, a k tomu klidně i několik jiných. Na tomto místě bych ale rád shrnul jakési minimum, výcuc ze základních včelařských znalostí.

 

  • Včely jsou třech pohlaví. Matka klade vajíčka, trubci jsou samečci, dělnice jsou neplodné a provádějí v úlu všechny práce.
  • Včely bydlí v úlu, jehož vnitřek si samy vystaví. Staví uvnitř plásty (tedy svisle zavěšené desky se šestiúhelníkovými komůrkami), a staví je z vosku. Vnějšek úlu - tedy nějakou dutinu - musí najít; neumí si ji vyrobit.
  • Včely se živí především medem, který vyrábějí z donášeného nektaru nebo medovice tím, že z ní odpařují vodu a mísí ji se slinami. Druhotná potrava včel je pyl, který je zdrojem bílkovin a je potřeba především při plodování.
  • Med si včely nosí do zásoby a ukládají do buněk plástů. Přes zimu z něho pak žijí. Včely v zimě nespí, celé včelstvo utvoří jakýsi chomáč a celou zimu se usilovným bzučením zahřívá. Při tom se postupně posouvá po plástech se zásobami medu, a žere ho.
  • Snůška včel začíná na jaře prvními kvetoucími stromy (jívy) a bylinami (bledule, prvosenky atd.). Velká snůška nastává během května při kvetení ovocných stromů. Další významné období závisí na lokalitě - může jít o kvetení řepky, nebo lípy, nebo přínos medovice z lesa. Obecně ze začátku období je víc medu z květů, zatímco v pozdnějším létě (červenec, srpen) je víc medovice. Po prvním roce včelaření budete mít dokonalý přehled o tom co kdy a kde ve vašem okolí kvete.
  • Včely si potravu najdou skoro všude - na zahrádce, v lese, na kraji louky, i ve městě (z parků). Vysloveně nevhodné stanoviště se hledá jen velmi těžko.
  • Dolet včely se počítá v kilometrech. Jestli se rozmýšlíte jestli dát úl 100m od ovocných stromů nebo 300m, tak si s tím nelámejte hlavu. S tak malou vzdáleností v tom prakticky není rozdíl.
  • Včely jsou opylovači. Když si je dáte na zahrádku, budou vám víc plodit třeba ovocné stromy.
  • Včely se intenzivně pohybují v prostoru cca 1m před česnem úlu. Ve větší vzdálenosti už jsou tak rozptýlené, že o nich ani nevíte. Můžete tedy úl umístit na zahrádku aniž byste se museli bát že se budete permanentně prodírat mračny bodavých včel. Pokud před úl umístíte nějakou překážku, která včely donutí vyletět nahoru (např. živý plot), pak vás nebudou obtěžovat vůbec.
  • O včely není nutné se příliš starat, dokonce to ani není žádoucí. Je tedy možné mít včely na chatě 100km od místa bydliště, kam jezdíte jednou za dva měsíce.