Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Komentáře

Autor:
E-mail:
27.6.2014 (20:09) | Pavel 
Mám plastovou mříšku, ale bylo mi řečeno že je to ta lepší, není to taková býlá, ale žlutá zakulacená.Příště asi tak za týden tam pujdu, a popřípadě udělám foto.Určitě to byly matečníky. Uvidíme při další prohlýdce, a matka tam určitě bude protože jsou tam nakladena čerstvá vajíčka. Sice jsem ji nenašel ,ale určitě tam je.O med mi nejde jenom nechci zimovat na třech nástavcích, bylo mi řečeno že je lepší na dvou ,že vetřech se dělají plísně ,tak nevím.Děkuji.

reagovat
27.6.2014 (20:09) | Kaven
Mřížka - není problém v kvalitě, jde o to že taková mřížka se pokládá přímo na horní loučky, a včely nemají možnost procházet v prostoru mezi loučkami a mřížkou. To hodně snižuje průchodnost mřížky, a včely pak prostor nad mřížkou považují za mnohem víc oddělený. Situaci zlepší když se mřížka natočí tak, že její podlouhlé mezery jdou ve stejném směru jako mezery mezi rámky; ale ani tak to není ideální.

Zimování - většinou se říká že se má zimovat ve dvou, protože to pak líp drží teplo (argument s plísněmi jsem neslyšel), to je ovšem trochu zcestné, jelikož včely celý prostor úlu v zimě stejně nevytápějí. Leoš Dvorský například nechává nahoře několik prázdných nízkých nástavků právě kvůli větrání. Někdo zase proti plesnivění dává pod stříšku tlustý koberec, který vodu cucá a propouští. A koneckonců já zimuju ve třech nástavcích, a nijak kritické plesnivění jsem nezaznamenal.

Nicméně to už začínáme řešit detaily. Ani jedna varianta není špatně. Nejlepší je držet se toho, co vám poradili; i kdyby to nebylo ideální, tak to fatální následky mít nebude. Až si příští rok včely trochu namnožíte, tak můžete s jedním úlem zimovat ve dvou nástavcích, s jiným ve třech, a na jaře se sám rozhodnete co bylo lepší. Někomu sedí tohle, jinému tohle

27.6.2014 (20:05) | 27.6.2014 (14:34) Odpovědět # X
Pavel 

Přeji hezký den,jak se daří?Tak ten roj jsem nakonec rozšířil tak, že jsem dal jeden rámek s plodem nahoru do medníku a mřížku.Ale dnes jsem se tam díval, a moc včel tam nebylo, já vím že se má davat tři aš pět rámku.Tak dnes jsem tam přidal další dva zavíčkované, přettím nebyli zavíčkované.Ale dnes jsem zjistil že v druhém nástavku začínají podle mě dělat na spodu rámku dva matečničky.A vmedníku na tom jednom rámku byla udělaná malá miska u prostřed rámku samozřejmě bez plodu, jak kdyby nachystané na matečník ,co vy nato? Je možné že by se chceli v tuto dobu ještě rojit?Je jich tam fakt moc, proto jsem udělal to co jsem udělal.Děkuji za vaše názory a rady.

reagovat
27.6.2014 (20:05) | Kaven
Nad mateří mřížku se obvykle převěšují dva tři rámky, pět už mi přijde moc. Jestli se nahoru včely moc nederou, tak je možné že prostě nouzi o místo nemají. A nebo jim vadí ta mateří mřížka, to je pravděpodobné jestli máte takovou tu placatou hmotovou co se položí na horní loučky rámků. Tu jsem používal ze začátku, ale upustil jsem od ní právě proto, že se včelám nad ní moc nechtělo.

Jo, nad mřížku se převěšuje přednostně nezavíčkovaný plod, protože právě o ten se včely musí starat a proto je to nahoru víc táhne. Nicméně pokud vám tento rok nejde o med, tak nemáte nejmenší důvod tam tu mřížku dávat.

Že by se teď chystaly na další rojení, to sice není úplně nemožné, ale moc pravděpodobné to není. Jste si opravdu jistý že to jsou matečníky? Jestli jo, tak buď přišly o matku (to vlastně asi ne, když se pořád objevuje nový plod) a nebo se fakt chystají na další rojení ... ale to se opravdu stane jen hodně zřídka. Já bych si tipnul že spíš považujete matečník za něco, co matečníkem není. Každopádně kdyby se vážně měly znovu rojit, tak s tím nic nenaděláte, a naopak máte možnost získat nové včelstvo.

Příště to můžete vyfotit a poslat na mail fotku, třeba zjistíme co to tam vlastně staví.

21.6.2014 (07:42) | Pavel 
Zdravím, jak jsem psal, že mám ten velký roj,tak ho mám ve dvou nástavcích. Ve vrchním má matka nakladeno, plod ještě není zavíčkovaný, ve spodním ještě neklade.CHci se zeptat jestli jím mužu dát medník? Ne kvuli medu, ale aspon aby mi vystavěli mezistěny.Co by jste mi poradil na spodu je jich dost vyvěšených.Dal bych jím tam jeden rámek s plodem a uvidím jestli by tam šli. Děkuji vám a přeji hezký a příjemný den.

reagovat
21.6.2014 (07:42) | Kaven
Tak prima že to s matkou dopadlo dobře.

Ad nástavky - tohle rozšiřování už je záležitost provozní metody. Já vám můžu říct co bych udělal já, ale váš přístup může být jiný a stejně dobrý, nebo třeba i lepší.

Nicméně - chápu správně že včely vystavěly už dva nástavky a pořád mají málo místa? V tom případě jako vždycky - přidejte nástavek. Chcete ho přidávat jako medník, to znamená že nahoru a za mateří mřížku? Já bych radši přidával dolů a bez mřížky (a bez převěšování plodu). Pokud je včel hodně a opravdu málo místa, tak ho obsadí. Pokud ne, tak nebudou uměle roztahovány a budou se držet v prostoru který jim vyhovuje. Že mají kolem sebe víc volného místa jim nevadí, důležité je jen jak velký prostor mají obsazený.

Tím pádem budete mít včely ve třech nástavcích, zimovat je můžete taky ve třech. Na jaře budou včely stažené do horních max. dvou nástavků, takže budete moct dolní nástavek přehodit nahoru, třeba i oddělit tou mřížkou a udělat z něj medník.

Takto bych to dělal já, ale znovu říkám - není to určitě jediný možný přístup, a ať včelstvo rozšíříte jakkoli, tak mu to neublíží. Je potřeba se spíš držet svojí provozní metody a neskákat z jedné na druhou - to třeba až po roce, až budete mít víc praxe a líp si uvědomíte co se v tom včelstvu vlastně děje. Mně osobně se to převěšování plodu (aby včely musely jít někam, kam vlastně nechtějí) moc nelíbí, ale spíš z emociálního hlediska.

15.6.2014 (13:40) | Pavel 
Přeji hezký den.CHci se zeptat, chci dát oddělku druhý nástavek jakým spusobem to mám provést? Mám ramkovou míru 39-24.Nechci udělat hned na začátek chybu dekuji.

reagovat
15.6.2014 (13:40) | Kaven
Tak to není tak kritické, máte dvě možnosti: dát nástavek buď nad ten první, a nebo pod něj. Když ho dáte nad něj, tak ho včely budou moct použít na ukládání zásob (jelikož hranice plodu a zásob je někde v tom prvním nástavku), když ho dáte pod něj, tak ho včely využijí na plodiště. Tohle už je víceméně otázka provozní metody, nicméně pokud váháte, tak bych ten nástavek dal dolů. Pak budou moci včely ihned rozšířit plodiště, a přinášené zásoby ho budou taky postupně stlačovat dolů. Oddělek nebude mít takový přísun zásob, takže nebude mít takovou motivaci obsazovat prostor nahoru, a dolů půjde radši.

Nástavek by samozřejmě měl obsahovat všechny rámky, a s mezistěnami, nebo aspoň s proužky vosku k naznačení kde včely mají stavět. Nic dalšího tam být nemusí.

15.6.2014 (13:40) | Pavel
Děkuji vám za odpovědi, jsem rád že tuto stránku máte. :) Takže do toho nastávku nemusím vůbec dávat plod stačí jenom mezistěny jo ? Děkuji. Přeji hezký večer.

15.6.2014 (13:40) | Kaven
:-) Jasně, stačí mezistěny; a v zásadě ani ty nejsou potřeba, stačí ty voskové proužky. Jde prostě o to dát včelám víc prostoru, ony už si ho využijí podle svého. To přesouvání plodových plástů se dělá jen pokud přidáváte nástavek nahoru jako medník a oddělujete ho mateří mřížkou. Ta mřížka pak včelám vadí a do prostoru nad ní se jim ne vždycky chce. Proto se dělá finta že se nad mateří mřížku pověsí dva rámky s plodem - včely jakmile to zjistí, tak se o něj půjdou starat ať je kde je, a při té příležitosti si zvyknou na to že prostor nad mřížkou se dá využívat, a začnou tam nosit zásoby.

Tohle ale není váš případ, prostě jen chcete včelám dát víc místa. Žádná mateří mřížka nikde není, jen zvětšíte úlový prostor, a ten si včely obsadí podle svého i bez lákání.

12.6.2014 (14:17) | Pavel 
Přeji hezký den. Chci se zaptat jaké máte skušenosti ze dnem úlu.Je lepší mít zástavbu nebo bez ? Mám vysoké dno bez zástavby dost včel se mi drží dole co by jste mi poradil děkuji .

reagovat
12.6.2014 (14:17) | Kaven
Zdravím. Jestli myslíte zda by včely měly stavět do podmetu, tak podle mě neměly. Jestliže včely potřebují stavět dolů, tak proč jim tam nepřidáte nástavek? Je to to nejrozumnější co můžete udělat, včely dostanou kus prostoru, vy získáte několik dalších postavených plástů, regulérně v rámcích ... Jinými slovy - není špatně že včely chtějí stavět dolů, to je normální. Ale jestli už pořádně nemají kam, tak byste to měl řešit přidáním nástavku dolů - aby stavěly tam, a ne do podmetu). Stavění v podmetu bych zkousnul leda v nějaké hodně nouzové situaci, ale jinak mi vadí a dávám přednost tomu dát včas včelám dost prostoru aby mohly stavět normálně v nástavcích.

8.6.2014 (19:15) | Pavel 
Tak jsem před hodinou našel matku, kterou jsem tam dal v nedeli před ulem oplozena asi nebyla protože nebyla ovjeřena.Byla asi na námluvách nemohla se vubec dostat do ulu po hodině čekání jsem ji tam vrátil nevím jak dlouho tam byla, jinak by se tam nevrátila budu čekat jestli se oplodnění zdařilo.S tou matkou mi to poradil včelař že ji tam mám dat. Je to možné že to odnesla životem druhá pokut tam byla.Doufám že jsem nic špatně neudělal když jsem ji tam vrátil. děkuji a přeji hezký večer.

reagovat
8.6.2014 (19:15) | Kaven
Tak jestli byla matka venku, tak nemohla být jinde než na námluvách. Když je oplodněná, tak s výjimkou rojení vůbec neleze ven. Takže teď aspoň víte na čem jste - matka tam je, ale neoplodněná. Proč chodila venku a nešla do úlu to nevím, ale tak asi nezbývá než věřit že příště s tím problém už mít nebude. Před faktickým oplodněním matka totiž vylétá několikrát. Když se všechno zadaří, tak do nějakých dvou týdnů by měla začít plodit. Tak hodně zdaru!

8.6.2014 (19:15) | Pavel
To jsem rád že jsem ju našel. Matka se chcela vrátit do úlu jenom neměla sílu a nemohla vubec vyletět k česnu. Tak doufám že jse námluvy zdařily. S pozdravem Pavel :)

8.6.2014 (12:15) | Pavel 
Dobrý den prosím vás mám usazený 5 kylový roj už 13 dní a pořát matka neklade ani ju nemužu najít.Vyskoušel jsem přidání matky nebyla ověřena jestli klade, vyžrali si ju nevím jetli ju přijali a nejde taky vidět.Včeli trochu dokrmuji protože mají málo zásop.Jenom mám stravh aby nezačala klást trupčice.Jsem začátečnik prosím vás o radu děkuji.

reagovat
8.6.2014 (12:15) | Kaven
Zdravím. Tak teď tak docela nevím o co jde. Pokud šlo o přirozený roj a byl usazený do úlu bez souší, tak nemůže začít plodit hned, protože nemá kam. Letos jsem poprvé nasadil roj do medné krávy, a teď po 14 dnech taky žádný plod pořád neměl; přitom jsem si jistý že je v pořádku, protože staví a chová se normálně. Obecně mám zkušenost že s přirozenými roji není nejmenší problém.

Teď koukám že píšete o přidání matky ... takže nešlo o přirozený roj ale o smetenec? Protože přirozený roj samozřejmě matku obsahuje a není důvod tam novou dodávat. Se smetencema zkušenost nemám, tak budu odhadovat.

To že začnou klást trubčice není žádná pohroma; pohroma je že včelstvo nemá dlouho matku, a kladení trubčic toho je projevem. Takže trubčice jsou znamení že je na tom včelstvo špatně, ale samo o sobě ničemu nevadí.

Já bych to viděl takto - nechal bych včelám ještě týden až dva. Jestli klást začnou, tak dobrý. Jestli ne, tak nezbývá než pořídit novou matku a zkusit přidat znovu. Pokud teď mají postavené/obsedlé plásty, takže by bylo kam plodit, ale neplodí, tak bych čekal radši jen týden.

8.6.2014 (12:15) | Pavel
Zdravím byl to přirozený roj mezistěny mají skoro všechny vystavěny.Jenom jsem se lekl na plástu začínali stavět dva malé začínajíci matečníky bez plodu u prostřed.Tak jsem dal matku jak jsem psal. takže počkám a uvidím . A mužu dokrmovat těstem nebo si donesou? tak veliky roj si myslim že si muže přinést sám. moc děkuji za odpovedi .

8.6.2014 (12:15) | Kaven
Tak to bych si skoro tipnul že to, co tam začali stavět, nebyly matečníky. To by bylo na roj přeci jen divné chování. Nejspíš jste tam tu novou matku strčil předčasně, a jedna z nich to odnesla na životě, hádám. Ta nová matka byla oplodněná nebo ne? Jestli ne a vyhrála to, tak potřebuje cca 14 dní než se oplodní a začne plodovat. Krmit asi v tom případě není potřeba, roj si sám nese dost zásob s sebou, a teď bude dobré počasí, měli by si nanosit.

1.6.2014 (19:43) | Martin
Dobrý den,

tak jsem si sehnal úl a do něho od hasičů dostal včely. Po dvou dnech jsou všechny mrtvé. Jak je to možné? Díky Martin

reagovat
1.6.2014 (19:43) | Kaven
Zdravím. Těžko říct, záleží na tom co s ním ti hasiči vlastně dělali. Mohli ho držet příliš dlouho zavřený, nebo mu při nešetrném sundávání mohli zabít matku, nebo tam matka možná zůstala, nebo ho měli zavřený tak dobře, že ho přidusili nebo přehřáli ... kdo ví. Přeci jen hasičům šlo o to roj odstranit a ne ho zachraňovat. Pokud je roj v pořádku, tak si sám nese zásoby které ho udrží naživu třeba týden, a nechat roj po odchycení den dva zavřený v rojáčku před přesypáním do úlu je normální. Pokud to váš roj nepřežil, tak byl problém v tom roji, a nebo v manipulaci s ním.

Příště doporučuju roj radši od včelaře. Jednak se tím vyřeší problémy s neodbornou manipulací, a druhak u divokých rojů je větší nebezpečí včelích nemocí. Dost včelařů by při představě roje od hasičů lomila rukama (kvůli těm nemocem). Já to neberu tak dramaticky, protože roj začne žít na čistém díle čímž se dost omezí nebezpečí moru, a i potenciálně "nemocný" roj má slušnou šanci na přežití. Vzhledem k tomu, že včely nemáte, se taky nemusíte bát, že si do ostatních včelstev nějakou nákazu nanesete. A do třetice, je pravděpodobné že i roj od hasičů uletěl nějakému včelaři a nebyl úplně divoký. Přesto ale platí varování že neznámý roj je větší riziko než roj od známého včelaře.

Aby bylo úplně jasno, tak nemoci určitě nezpůsobily smrt roje do dvou dnů po přenesení; muselo to být některým z problémů popsaných výše. Mohlo se i něco stát tomu roji samotnému, před zásahem hasičů. Letos nám jeden roj vyletěl hodně vysoko, takže nešel sundat. Sedí tam už dost přes týden, a poslední dny z něj odpadávají chomáče mrtvých včel a celý roj postupně chcípe. Vím že se jednou zvednul a začal odlétat, ale potom se zase vrátil. Hádám že při pokusu o odlet přišel o matku, možná že byla už stará a delší let nezvládla.

1.6.2014 (19:39) | 12.5.2014 (00:13) Odpovědět # X
Jirka

Dobrý den,

předně díky za cenné rady z Vašich stránek. Obzvláště "Medná kráva" mne velmi potěšila. Sledoval jsem nějaká videa na yout.. ale Váš popis a plánek, prostě nádhera ..a kráva je na světě... :)

Ještě řeším, zda má nějaký význam (rozdíl), pokud udělám česno z boku či z čela?

Hodně úspěchů přeje Jirka

reagovat
1.6.2014 (19:39) | Kaven
Díky. No, já mám česno v čele, protože mi to tak připadá hezčí. Teoreticky česno v čele odpovídá teplé stavbě v nástavkovém úlu, česno v boku studené. Studená se upřednostňuje, protože potom je v úlu lepší větrání; toho se nicméně v medné krávě nebojím, protože různými netěsnostmi mezi horními loučkami mi to bude větrat dost ... aspoň u mě teda.

Včely samotné v přirozené dutině staví pokud možno šikmo k česnu, tedy jakýsi kompromis mezi teplou a studenou stavbou. Tomu by víceméně odpovídalo umístění česna sice na boku, ale u kraje - ne uprostřed délky medné krávy. Jenže česno v šikmé stěně a navíc u kraje se mi nelíbilo (čistě z estetického hlediska; přeci jenom jsme lidi), takže ho mám nakonec uprostřed čela. Pro včely nejde o nic kritického.

1.6.2014 (19:39) | jirka
:) díky.

8.5.2014 (12:44) | Martin
Dobrý den,

Sotva jsem narazil na Vaše stránky a okamžitě jsem si je oblíbil. Moc Vám za ně děkuji! První včelky už jsou na zahradě... :)

reagovat
8.5.2014 (12:44) | Kaven
To rád slyším :-) Přeju hodně zdaru!

25.4.2014 (15:39) | Lenka Poláková 
Dobrý den,

moc vám děkuji za perfektní stránky. Dnes jsem udělala rozhodující krok a objednala si své první dva úly a vrhám se do včeliček, takže mě tady na stránkách budte mít často. Přeji Vám hodně zdraví a zdaru.

reagovat
25.4.2014 (15:39) | Kaven
Výborně. Tak držím palce, a ať se daří! :-)

23.3.2014 (12:26) | RTe 
Zdravím příteli,

pěkné stránky, je to skutečně hezky a přehledně strukturované... jen mne zaujala pasáž o začátcích včelaření (kapitola vyvracení obav a kde vzít včely). Opravdu považujete za vhodné, aby začátečník začal včelařit s rojem neznámého původu? Nerad bych se zde na zdi pouštel do debaty o vhodnosti potlačování rojení u včelstev příp. o veterinární vhodnosti neznámého roje... ale jako daleko snažší mi přijde začít tak, že navštívím včelaře v okolí (kontakt dodá třeba svaz či MO ČSV) a dotyčný mi udělá oddělek a ještě mi poradí co s ním... Každopádně roje tu jsou vždy na prvním místě podpořené tím, že budu obvolávat co tři dny půl okresu, kdy mi někdo nějaký dá. Zn. morový i s rojáčkem:) S tím skutečně nemohu souhlasit. Berte to jako můj názor - tohle bych prostě nikomu neradil.

reagovat
23.3.2014 (12:26) | Kaven
Zdravím. No, myslím že nikde nepíšu aby se začínalo včelařit s roji neznámého původu, ne? Doporučuji zkontaktovat několik včelařů v okolí a roj vzít od nich - takže vím přesně odkud roj je. Vcelku v textu neřeším které včelaře z okolí vybrat, ale očekávám že vyberu ty, ke kterým budu mít důvěru, a nebo které mi doporučí někdo ke komu mám důvěru. Určitě je pravda že když se chci zorientovat v okolních včelařích, je dobrý nápad poptat se ve svazu. O svazu nic na webu nepíšu, to je pravda, výhledově nějaký článeček na toto téma doplním.

Obvolávání půlky okresu je poněkud přehnané, píšu "několik" včelařů. Mám ozkoušeno, že mi v březnu včelaři slíbí že určitě roje budou, a v srpnu že byly, ale nějak na mě zapomněli. To se samozřejmě stane, ale právě proto že se to snadno stane je dobré se v rojovém období často připomínat.

Faktem zůstává, že začít s rojem je jistější, než začít s oddělkem, který se prostě někdy nepovede; a když chci oddělek už s plodící matkou (aby byla jistota), tak za to zase dost zaplatím. Navíc musím sehnat včelaře s příslušnou rámkovou mírou, což někdy taky nemusí být úplně jednoduché. A ještě navíc pokud chci včelařit "rekreačně" třeba v medné krávě, tak stejně jinou možnost, než vzít roj, nemám.

31.1.2014 (21:17) | Lucy
Skvělé stránky. Tento rok už snad začnu, takže děkuji za souhrnné a užitečné informace. Už mám samozřejmě mnoho načteno, tento web mne však uchvátil svojí jednoduchostí a komplexností :)Přeji hodně dalších úspěchů.

reagovat
31.1.2014 (21:17) | Kaven
Díky, jsem rád že to je užitečné, a přeji hodně včelařských úspěchů!

12.1.2014 (19:29) | Pavel Krob 
Mám dotaz ohledně tématu Jak získat včely. Vašek Smolík navrhuje ještě tzv. smetenec. Máte s tím zkušenost? Díky Pavel

reagovat
12.1.2014 (19:29) | Kaven
Tvorbu smetence popisuje pěkně Leoš Dvorský tady: http://leos.dvorsky.sweb.cz/Roj.htm . Já jsem to nikdy nepoužil: ono se to nepoužívá moc často a tvorba oddělku mi připadá jednodušší. Na ten smetenec potřebujete mít pod kontrolou matku - buď ji koupit, nebo si ji vychovat z vlastních zdrojů - a tomu se snažím vyhnout. Napadá mě že by to mohlo posloužit jako způsob vytvoření nového včelstva z úlu s rozebíratelným dílem do úlu s nerozebíratelným - do kterého nelze udělat oddělek. Bylo by možné ze zdrojového včelstva smést část včel i matku, a na zdrojovém nechat ať si vychová novou; silné včelstvo oslabení i ztrátu matka zvládne docela dobře, a to oslabení je možné chápat i jako protirojové opatření.

12.1.2014 (19:29) | Pavel Krob
No právě - chci včelařit bez rámečků (jen na loučkách) (dřevěná košnice - http://www.nastavky.cz/?171,drevena-kosnice-nizkonastavkovy-ul-se-zasitovanym-varroadnem-1-sada) takže nemohu použít oddělek, ale jen roj či právě ten smetenec. Díky za odkaz od pana Dvorského.

12.1.2014 (09:35) | Pavel Krob 
Dobrý den, děkuji za Váš web. Chci začít včelařit a Vy to máte hezky a přehledně zpracováno. Ať se daří! Pavel Krob

reagovat
12.1.2014 (09:35) | Kaven
Díky, ať se daří!

12.1.2014 (09:33) | Kniha od BlueBoard.cz
← Předchozí Strana 42 / 42, celkem 290 příspěvků 

reagovat
10.1.2014 (14:26) | Leoš Dvorský
Bezva, že jste se do toho dal, pěkný web. LD

reagovat
10.1.2014 (14:26) | Kaven
Díky, tak od vás si to zvlášť cením :-)

30.12.2013 (10:46) | stenly911
No zájem o to asi bude, od spuštění před třemi dny je tu podle počitadla asi 40 návštěv. No přeji ti, aby se to ujalo. Jen jsem se chtě zeptat, hodláš ještě do budoucna dělat i další weby o něčem dalším ? A pokud ano, prozradíš o čem ? Jinak určitě by byl web o zpracování lnu a ovčí vlny docela fajn, co pozoruji ve svém okolí, tak pár lidí si pořizuje ovce a bylo by fajn, kdyby někdo popsal, jak se přede doma, jak si třeba na soustruhu udělat kolovrat apod, jak se dá příst.. </p><p>

Jen bych se chtěl zeptat, proč je zakázáno chovat včely v nerozběrném díle ? Jde zase o nějaký stupidní nařízení EU nebo eurohujerství našich úředníků ?

reagovat
30.12.2013 (10:46) | Kaven
Vlnu a len určitě ne, na to děláme kurzy v Domě pod jasanem. A třeba zrovna předení se nedá naučit tím, že to popíšu; to si člověk musí zkoušet a já mu musím koukat pod ruce. Nějaký web časem možná bude, ale teď hned tak to rozhodně neplánuju.

Chov v nerozběrném díle vysloveně zakázán není (proto jsem psal "víceméně"), nicméně je silně nedoporučen. Pokud nastane podezření na nákazu nějakou významnou včelí chorobou (hlavně mor), tak musíš být schopný kontrole ukázat jednotlivé plásty svých včelstev. Pokud je ukázat nemůžeš, tak nařídí okamžitou likvidaci, bez ohledu v jakém stavu včely jsou. Na podezření se stačí ocitnout v nákazové oblasti, nemusíš ani udělat nic špatně. Takže by třeba bylo únosné mít včely v nástavkových úlech a pro srandu si jeden roj nasadit do košnice; mít nicméně všechny včely na nerozběrném díle je hodně velké riziko.

30.12.2013 (10:46) | Kaven
Tak upřesnění - nějaký text o lnu máme na http://www.dumpodjasanem.cz/o-nas/o-remeslech.html . Zapomněl jsem co máme všechno online :-)

29.12.2013 (22:36) | stenly911
Zdravím, k tématu historického včelaření vzniklo i několik diplomek a taky jsem o otm četl nějaký knihy, pokud by byl zájem, můžu dodat materiály

reagovat