Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Komentáře

Autor:
E-mail:
1.6.2022 (14:24) | Ivo (ivo.zeman@outlook.cz)
Zdravím vás a prosím o radu. Včelstvo zřejmě přišlo o matku (žádný plod), vypadá to, že klade trubcokladná - jsou tam sem tam zavíčkované vypouklé buňky. Mohl bych k těmto včelám přidat plást s larvičkami z jiného včelstva s tím, že si matku vychovají novou? Nebo je to blbost... Děkuji
reagovat
1.6.2022 (15:11) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. Blbost to úplně není, ale pravděpodobně se to nepovede. Plást s larvičkami by to zachránil, kdybyste ho přidal nedlouho poté, co o matku přišli. Ale když už tam je hrboplod, tak to znamená že jsou bez matky hodně dlouho. Takže teoreticky ano, je to způsob jak je zachránit. Prakticky se mi nikdy trubcokladné včelstvo zachránit nepodarilo, takže to už ani nezkouším.
22.5.2022 (09:15) | Karel (Kraustol@seznam.cz)
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně vlhkosti medu. Vytočil jsem řepkový med a refraktometrem jsem naměřil vlhkost 19%. Vlhkost medu by se měla pohybovat mezi 15-18%, poradíte mně co s tím? Děkuju.
reagovat
29.3.2022 (22:39) | Johana (Johana.Kozlova@email.cz)
Děkuju...ještě vyvstal jeden dotaz. Mám přislíbený jeden oddělek a dva roje, pokud bych je ale nechala u sebe resp. v těsné blízkosti, tak hrozí, jak jsem se před chvilkou u vás dočetla, že by mu silnější včelstvo vykradlo zásoby a do pár dnů zlikvidovalo, pokud by jej zmerčilo, což zcela jistě...?Takže špatný nápad, hádám...? Buď rozdělit (jak daleko od sebe?) nebo pouze roje či pouze oddělky? No plácám se v tom. Díky moc.
reagovat
30.3.2022 (07:05) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Ono moc nezáleží na tom jestli to bude 5 metrů nebo 50 metrů, protože to si včely snadno dolétnou. Loupeži spíš zabráníte tím, že oddělkům zmenšíte vchod do úlu (roje to nebudou potřebovat, roje jsou dost silné samy o sobě). Malý vchod znamená, že si to včely mnohem snadněji ubrání. U nástavkového úlu dělám to, že úplně zavřu česno, a nechám otevřené jenom očko. Oddělku to stačí, a otvor je dost malý aby si ho uhlídali. Až se začnou líhnout první včely z nového plodu, tak jim otevřete česno a očko zase zavřete.

Jinak dát úly dál od sebe je obecně dobré, protože to omezí zalétávání (jakože se včela vrátí do jiného úlu než odkud vylétla). Stačí nechat mezi nimi nějakou mezeru a třeba je natočit do trochu jiných úlů. Ovšem ono se to obvykle nedá moc realizovat, protože chcete mít včely na jednom místě ... Takže pokud je pro vás snadné je trochu rozdělit, tak to udělejte, ale pokud ne, tak se tak moc nestane.
29.3.2022 (16:27) | Johana (Johana.Kozlova@email.cz)
Dobrý den, Petře, líbí se mi Vaše stránky, konečně na mě někdo mluví srozumitelným jazykem;)) Jsem úplně na začátku.. Je něco proti něčemu, když dám vedle sebe jednoho japonce a dva klasické úly? Vycházím z toho, že "není hloupé otázky". Děkuju.
reagovat
29.3.2022 (18:20) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. Tož včelám je to samozřejmě jedno. Problémy s více typy úlů jsou spíš v tom, že nemůžete rámky z jednoho úlu přendat do druhého, takže se hůř dělají oddělky, je těžší znovupoužívání rámků po vytočení a tak dále. Nicméně 1) se čtyřmi úly to ještě není tak hrozné, člověk to vždycky nějak skoulí . 2) U japonského úlu žádné rámky nejsou, takže je to úplně jedno :-)
12.10.2021 (12:00) | eva (ryeva@email.cz)
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Včera jsem se podívala do úlů abych vyházela KM, a v jednom úle byla taková vlhkost, že by se ten nosič dal ždímat. Je to známka nějakého problému, když je v úle taková vlhkost? Máme 4 včelstva, ale jen u toho jednoho to bylo tak markantní. Děkuji
reagovat
12.10.2021 (19:10) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
A nenateklo vám někudy do úlu? Nebo nevylil se tam krmící roztok? Přes zimu vlhkost v úlu stoupne (a dobře to není), ale tak zásadní by to být nemělo. Jinak obecně proti vlhkosti pomáhá jeden prázdný nástavek přidaný nahoru (vlhkost se hromadí v něm a ne na včelách), na "větračku" otevřený úl i v zimě, případně někdo dává pod strop savou podložku (např. tlustší jekor), aby se vlhkost hromadila v ní.
27.8.2021 (00:32) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
Zdravím, dosud jsem používal Formidol 41, ale je drahý, chtěl bych zkusit kyselinu štavelovou, jaké máte prosím zkušenosti s oběma kyselinami? která funguje lépe? Uvažuji přestat kupovat Formidol 41, kvůli vyšší ceně, a koupil bych kyselinu mravenčí ve flašce, přijde mi, že vyjde o dost levněji než formidolové desky, ale, jestli by byla lepší kyselina šťavelová, koupil bych ji. Tak si nechám poradit. Děkuji
reagovat
27.8.2021 (07:57) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
K léčivům se zásadně nevyjadřuji, protože se v nich nevyznám a ani se o to nesnažím. Takže na léčiva se ptejte někoho jiného.
15.8.2021 (14:03) | Eva (ryeva@email.cz)
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké množství cukerného roztoku považujete za dostačující. Četla jsem na různých forech, že dokud berou a že je to až i více než 20kg, což mi přijde hodně. Minulý rok, vzhledem k počasí, jsem jim dala až 18kg na včelstvo a na jaře jsme našli v nejsilnějším mvčelstvu skoro celý nástavek plný zásob.
reagovat
15.8.2021 (15:03) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. Někdo změřil že včelstvo za zimu spotřebuje cca 10-11kg zásob (malé včelstvo méně). Můžou tam samozřejmě být nějaké výkyvy. Vím že řada včelařů krmí přes 20kg, ale já to nikdy nedělal - maximálně 15.
12.8.2021 (21:25) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
Zdravím Vás, jak jste letos dopadl s medem? Případně, jak to vypadá jinde v republice s medem, jestli máte zprávy? Včely mě překvapily, letos totiž nic nebylo a to jsem měl za to, že je průběh jara a začátek léta pro včely skvělý, žádné extra pařáky, voda v přírodě, vše krásně kvetlo. Ve městě jsem měl o něco víc medu ze zahrad než v zemědělské krajině za městem, respektive včelstvo za městem pěkné, ale med žádný, jen trochu v plodišti. Nenanosily vůbec ani řepkový a lány řepky měly včely pár metrů. Už je raději krmím cukrem. Tak teď špekuluji, jestli je to matkou, nebo počasím.
reagovat
12.8.2021 (22:40) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
No vidíte, a já neměl vůbec nic loni, zato letos skoro dvakrát tolik než několik předchozích let. Pár včelstev mi umřelo, ale ty zbylé nanosily na můj standard dost. U nás to svádím vždycky na medovici. Když je, mám medu dost, když není, tak ani okolní ovocné stromy to nezachrání (řepku tu nemáme). Ale to je opravdu o místních podmínkách, jinde to může být úplně jinak.
1.8.2021 (13:33) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
Dobrý den, vytáčím rámky, které jsem přidával začátkem července a med je tmavší a má ostrou chuť, o jakou snůšku se může jednat? Lokalita je centrum města a je tu blízko park s velkou alejí líp, ale i akáty a smrky. Med ostrý až mírně štiplavý, může jít o lipový? V těch chutích se ještě nevyznám, co která plodina dělá za chuť, vím jen, že luční med je jemný, tenhle je vyloženě ostrý. Děkuji Petr
reagovat
1.8.2021 (16:26) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Nemám tušení, možná by věděl nějaký zkušenější včelař. Já točím jednou za rok, a v medu je pak všechno, co včely během sezóny potkaly. Mě to tak chutná víc než různé jednodruhové medy, takže se o ně už vůbec nesnažím. Jinak tmavý med obvykle znamená medovici (ale ne vždycky), a ta může být ze smrků i z lípy. Nebyly pod stromy na listech vidět takové zaschlé kapičky, co jsou po olíznutí sladké? Jestli jo, tak bylo medovice hodně, a v tom případě je stopro jisté, že na ni včely lítaly. Množství medovice taky dost závisí na okolnostech, množství vláhy atd., takže některé roky je jí hodně, a jindy skoro nic. To by mohlo vysvětlovat proč jste ji loni neměl. Ale je to ode mě takové vaření z vody.
2.8.2021 (13:11) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
Tak jsem se ještě ptal a Lípa prý bývá takto výrazná a může být doplněna i medovicí. Ty kapičky u lípy jsem nezkoušel, ale zkusím příště. Myslel jsem, že medovice je až v pozdním létě.
2.8.2021 (13:23) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
To spíš že v pozdním létě už není nic jiného než medovice :-). Nezačíná úplně na jaře, musí být trochu teplo a čas aby se mšice namnožily. Ale ke konci května třeba už může medovice být, a červen+červenec určitě.
29.6.2021 (12:58) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
Děkuji za odpověd. Jen mě napadlo, že kdybych je spojil přes papír, jak to dopadne s trubčicí, případně trubčicemi, pokud jich tam může být více? Nemohou zabít matku až se přes papír včely prokoušou? pokud trubčice pojí síla přežít, tak by mohla bojovat s matkou. Je mi záhadou že v tom včelstvu nebyli trubci, pokud jsem nepřehlédl.
reagovat
29.6.2021 (14:32) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Ti trubci se třeba ještě nestihli vylíhnout. Jinak mám zkušenost že pokud jsou ve včelstvu trubčice i normální matka, tak trubčice se stáhnou někam na okraj, tam si chvíli kladou, a nakonec zmizí. Ale pokud chcete mít jistotu, tak to vymetení včelstva na zem a zavření úlu je nejjistější.
28.6.2021 (22:31) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
Hezký den, stala se mi s jedním včelstvem takováto věc. po zimě na konci dubna jsem se do něho díval a včelstvo nemělo žádný plod, včelstvo působilo unyle, sem tam vylétla nějaká včela, žádná energie, tak jsem si řekl, že patrně nemají matku. Z jiného včelstva jsem vzal dva rámky s nezavíčkovaným plodem a dal jsem jim to tam, s tím, že si jako osiřelé včelstvo udělají matku. Teď jsem se tam díval znovu po měsíci a půl a je to to samé, včely působí unyle, jak kdyby nic neřešily, občas nějaká vylétne a pak zase zaleze, nemají žádný dělničí plod, ani žádné zásoby, ale místy je vidět trubčina, ale roztahaně, ale mezi včelami jsem trubce neviděl,ta trubčina je po kouscích, není ji vůbec tolik, jak bývá vidět na fotkách u včelstev, kde je trubcokladná včela. Je mi záhadou, že si nevytvořily matku, když jsem jim tam dal plodový rámek. O co se může jednat? Může tam matka být matce trvat, než se rozklade? Subjektivně na mě působí včelstvo lenivě. Kdyžtak včelstvo pak na konci léta spojím s jiným silnějším přes novinový papír. Děkuji. Petr
reagovat
29.6.2021 (07:48) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
To, co popisujete, vypadá opravdu jako hrboplod. Včelstvo s hrboplodem je už prakticky v háji. Kdyby měli tu matku hodně opožděnou, tak je teoreticky ještě možné že se teprve rozjede, ale spíš bych na to nesázel. Spíš si myslím že měli smůlu, a přišli i o tu druhou matku. V takové situaci se už včelstvo prakticky zachránit nedá, a spojit je přes papír je asi to nejlepší co se dá udělat. A nebo je prostě všechny vysypat ven, úl zavřít, a nechat je ať se vnutí do ostatních úlů. Tohle je dobré v tom, že trubčice nelétají, takže ty na zemi už zůstanou, a do ostatních úlů se vnutí akorát regulérní dělnice.
27.6.2021 (13:49) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
Zdravím, právě jsem udělal oddělek, původně jsem ho chtěl převézt na jiné stanoviště, aby se včely nevracely do svého původního údajně. Chci se zeptat, Je to vážně nutné, pokuď oddělek nechám 24 hodin zavřený, třeba si zvyknou a nebude potřeba je dávat na jiné místo a nechám je kousek od původního včelstva. Jak to vidíte? Nepřeletí k matce? Děkuji. Petr.
reagovat
27.6.2021 (14:41) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Když ho přesunete, máte to jistější. Ale pochopitelně pokud máte včely na jednom místě, tak to není dost dobře realizovatelné. Takže já to dělám jak píšete, udělat a 24h zavřít (otevírají se pak večer když už padá tma, takže stejně hned nevylítnou). Není to stoprocentní, ale v drtivé většině případů se to povede. Pokud ale máte možnost, tak je aspoň dejte na opačný konec řady, nebo kousek vedle jinak natočené, nebo tak něco.
8.6.2021 (16:28) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
hezký den. Můžu udělat oddělek tenhle týden, není už pozdě? Respektive, kdy je nejzazší termín pro oddělky? Myslím oddělky, kdy si udělají matku sami z ranného nezavíčkovaného plodu. Dal bych 2 rámečky s plodem a zásoby a souš s vodou a potom je podněcoval cukrem. Stihnou si do podzimu udělat matku? Děkuji
reagovat
8.6.2021 (19:36) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. Pozdě není, tak cca do konce června je to dobré. Může to trvat až 2 měsíce než budou mít plodící matku, ale to je pořád čas na to, aby si vychovaly zimní generaci včel.
8.6.2021 (19:40) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
Děkuji, tak ještě počkám, nechám ještě včely, aby byly v plné síle a neoslabil jsem je, když teď budou kvést lípy. Zatím moc květového medu není. Pak z nich udělám oddělek.
7.6.2021 (21:54) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
hezký den. Můžu udělat oddělek tenhle týden, není už pozdě? Respektive, kdy je nejzazší termín pro oddělky? Myslím oddělky, kdy si udělají matku sami z ranného nezavíčkovaného plodu. Dal bych 2 rámečky s plodem a zásoby a souš s vodou a potom je podněcoval cukrem. Stihnou si do podzimu udělat matku? Děkuji.
reagovat
30.5.2021 (23:26) | Petra Sveránková (sevrankova@seznam.cz)
Dobrý den, máme včelstvo ve dvou vysokých nástavcích, z loňského oddělku. Na začátku konci dubna jsem přidala dolů třetí nástavek s mezistěnami. Při dnešní kontrole (30.5.) se ukázalo, že přidaný nástavek s mězistěnami je stále prázdný, včely se drží stále ve dvou horních nástavcích. Našli jsme v úlu zavíčkované matečníky a na keři vedle menší roj. Nechápu proč včely nerozšiřují plodiště směrem dolů - ale místo toho se vyrojily - jako by měly málo místa. Myslíte že jsme udělali něco špatně? Jsme začátečníci, vloni jsme koupili dva oddělky. Děkuji předem za váš názor.

reagovat
30.5.2021 (23:30) | Petra Sevránková (sevrankova@seznam.cz)
na konci dubna, pochopitelně...
31.5.2021 (07:46) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. No, předně je třeba říct, že prostor je jenom jedním z faktorů rojení. Včely se můžou vyrojit i když máte dost místa. Koneckonců je to naprosto přirozený způsob rozmnožování, úplně zakázat se to nedá. A jestli roj přistál na keří a dal se sundat, tak buďte rádi, máte nové včelstvo.

Proč se nerozšířily dolů ... no, možná to prostě dosud nestihly. Obecně včely staví když je snůška, nefunguje to tak, že "teď je špatné počasí, sedí v úlu, tak to můžou využít a stavět". Takže je možné, že vzhledem k permanentním dešťům se prostě nerozšiřovaly, a využívaly jen ten prostor, co už měly postavený.
29.5.2021 (20:19) | Hofmannová (grafik. hofmann@gmail. com)
V mém kameném baráku jsou již třetí rok uhnízděný včely. Kdyby měl někdo nápad, jak je vylákat z malého otvoru ven, tak bych byla moc ráda, bojím se u baráku sekat trávu. Když se budou díry mezi kameny zadívat, tak by ty včely uhynuly.
Bydlím 8km od Horaždovic
reagovat
29.5.2021 (21:36) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
To se obávám že nevylákáte, včely ze svého úlu neodletí nikdy. Můžou se vyrojit, ale to je množení včelstva, tzn. původní úl zůstane pořád obsazený. Teoreticky by asi šlo vyřezat plásty, přendat je do prázdného úlu, ten zavřít, a někam odvézt. Ale to jednak musíte mít do té díry přístup, a jednak není vůbec jisté jestli to včelstvo přežije; volně stavěné plásty nejsou zrovna vhodné na přenášení.
27.5.2021 (12:46) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli mohu dělat oddělek i v tuhle dobu, kdy je venku už kolikátý den chladno a vítr a včely moc nelétají, anebo jim nechat klid. Mám počkat, až bude víc teplo na začátek června? A ještě dotaz, jestli má na rojení včel vliv teplota, jestli se včely více rojí, když jsou teplé dny a ne takoví chladno, jak je ted kolem 14°C. Děkuji. Petr.
reagovat
27.5.2021 (19:03) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. No, já jsem oddělky ještě nedělal, a nejsem si jistý jestli letos vůbec budu. Právě předpokládám, že teď, když mají jen malý přísun zásob, nebudou moc sílit, a tak je nechci ještě navíc oslabit oddělkem. Jinak oddělku zima zase tak moc nevadí, ledaže by měl málo včel a hodně plodu, takže by to neudržel v teple (lze to dohnat tím, že do oddělku sklepete včely z více úlů, takže je silnější). Ale pokud nebude mít vůbec žádnou šanci donést si zásoby (kvůli zimě), tak musíte vydatně krmit.

Teplota určitý vliv na rojení má, při vyšší teplotě se víc rojí. Ale je to jen jeden z vlivů, a klidně se může stát, že se včely "nastartují" na rojení během delšího deštivého období, a pak vylítnou jen se udělá hezky.
29.4.2021 (23:52) | Honza (jenax@centrum.cz)
Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jak jste předělal to trafo od notebooku na zatavování mezistěn?
reagovat
30.4.2021 (07:17) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Jen jsem ustříhnul ten konektor co se strká do notebooku. Jsou tam dva dráty, tak ty jsem oddělil od sebe, oholil konce, a opravil je tak, aby se daly snadno přikládat k drátkům. To je celé.
17.4.2021 (15:19) | Eva (ryeva@email.cz)
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli už vyndaváte podložku, jelikož jsem slyšela, že někteří včelaři ji vyndavají už v únoru, ale přijde mi, že je na to příliš velká zima. A další otázka se týká vody. V těch několika málo hodinách, ve lterých mohly tento týden vyletět, jsme si všimli, že mají opravdu velkou žízeň. Nemáme pítka uvnitř úlů, jelikož jsme je zatím nepotřebovali, ale teď mi to přijde, že bych je asi měla začít zhánět. Díky předem za rady. Hezký víkend Eva
reagovat
17.4.2021 (19:07) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Podložku ... to myslíte u zasíťovaného dna? Já nemám zasíťované žádné dno, tudíž jakoby všechny úly měly podložku pořád. Tohle je jedna z těch věcí, které nijak zásadní nejsou; funguje to tak i tak, a nerozhoduje to o bytí nebo nebytí včelstva. Za sebe tedy můžu říct, že kdybych měl zasíťované dno, vyndával bych podložku až když bude najisto teplo.

Co se vody týče - já doufám že ta zima nebude na věky. Jakmile budou moct lítat ven, tak si donosí co potřebují (zdrojů vody teď budou mít dost :-) ). Takže já žádná zvláštní opatření nedělám, a doufám, že se počasí brzy umoudří.
17.4.2021 (10:09) | Petr (petr_havrda@centrum.cz)
Dobrý den po zimě, jaru se moc nechce, dnes teplota 3°C. Chtěl jsem se zeptat, loni v tuhle dobu v druhé půli dubna, kdy kvetou třešně ptáčnice jsem už přidával první mezistěny po zimě a přehazoval nástavky. Teď už ptáčnice kvetou, ale je pořád kolem 3 - 6 °C. Ohrozil bych včely, kdybych jim tedka přidal nástávky a mezistěny? Mrznout asi už nebude. Děkuji. Petr
reagovat
17.4.2021 (11:58) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
No, do včel se má lézt až když je venku 10 stupňů. V zásadě přidat nástavek se dá docela rychle, takže to by se risknout dalo, ale jakékoli rozebírání včelstva silně nedoporučuju. Ony v tomhle počasí stejně prakticky nelétají, takže o nic nepřicházíte. Ani s tím stavěním to není tak žhavé, protože včely buď nosí a staví, a nebo nedělají ani jedno. Takže já bych řekl, že můžete vcelku bez následků počkat na větší teplo.