Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Komentáře

Autor:
E-mail:
13.6.2018 (14:33) | Monika 
http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs

Dobrý den, od spolku včelařů jsem vyfasovala Formidol, že jej mám vložit do úlu. Po přečtení věty,...účinkuje nejlépe na samé hraně poškození včel... zvažuji, že ho nepoužiji. Jaký máte názor na tyto odparné desky s kyselinou mravenčí ? Velice děkuji za Vaši odpověď.

reagovat
13.6.2018 (14:33) | Kaven
Tak tady se omlouvám, ale k nemocem a léčení se nechci vyjadřovat. Tohle jsou otázky pro někoho fundovanějšího. Navíc já léčím Varidolem, takže s Formidolem ani nemám zkušenosti.

10.6.2018 (05:45) | Jarča 
Mám vždycky problém se založením zákvasu na výrobu medoviny a docílením "bouřlivého kvašení". Můžete mi podrobněji popsat jak používáte rozkvašení pomocí droždí. Mám tady k dispozici Droždí sušené pekařské. V minulých letech mně zklamaly jak Dolské kvasinky tak kvasinky na výrobu vína. Vždycky to nějak dopadlo, ale nemám z toho dobrý pocit, protože jsem tomu musela pomáhat třeba ovocnou šťávou a podobně. Děkuji.

reagovat
10.6.2018 (05:45) | Kaven
Zdravím. No, jednoduše naplním demižon převařenou medovou vodou, nasypu na to (skrz to úzké hrdlo demižonu) pytlíček sušeného droždí, a zašpuntuju špuntem s kvasnou zátkou. To je celé, během několika málo dnů to začne pěkně kvasit, což se pozná podle bublinek. Vám to nekvasí vůbec? Jinak cílem není "bouřlivé kvašení" - když to kvasí pomalu ale vytrvale, tak je to taky dobře. Problém může být i ne v kvasinkách, ale v medovém roztoku ... nemáte ho příliš hustý? Velké množství medu brání kvašení. Případně v teplotě kde máte demižon - v teple to kvasí výrazně lépe.

29.5.2018 (21:57) | Vlasta 
Zdravím!

Mám zase jeden dotaz. Dnes jsem na netu četl, že když se dá do medníku o jeden rámek míň, tedy místo jedenácti jen deset a trochu se tedy zvětší mezera mezi rámky, tak prý do nich matka neklade, protože nedosáhne na dno buňky. Je to mýtus, nebo by to mohlo fungovat?

Děkuji za názor a přeji hezký zbytek večera

Vlasta

reagovat
29.5.2018 (21:53) | 22.5.2018 (11:18) Odpovědět # X
Jiří Havelka 

Dobrý den,

rozhodl jsem se začít protože mi v okolí vymřeli včelaři a nemám opylené ovocné stromy.

Můžu získat oddělky od vás? A kdy bych je případně mohl získat?

reagovat
29.5.2018 (21:53) | Kaven
Zdravím. Ode mě ne, letos je potřebuju všechny. Pokud nemáte v blízkém okolí nějaké včelaře, tak si zjistěte kdy a kde se u vás schází včelařský spolek, a zeptejte se tam. Tohle je jedna z věcí na které je včelařský svaz užitečný (u jiných už tak úplně přesvědčený nejsem :-) )

20.5.2018 (06:19) | Vlasta 
Krásné ráno přeji!

Ještě by mě zajímala jedna věc, dočetl jsem se že je nyní potřeba med ze včelstev vytáčet pravidelně, ideálně každý víkend vybrat medníky pokud je med zralý a případně vybrat i med z plodiště že prý kdyby tam byl med z řepky tak pokud by se jim tam nechal tak ztvrdne a už se nedá vytočit a ani včelky by ho nedokázali v případě hladového období nebo v zimě využít.

Takové rámky se ztvrdlým (zkaramelizovaným) medem z řepky se prý nedají nijak využít a musí se vyhodit. Mohu Vás poprosit o názor? Je potřeba každých sedm dní včelstva rozebírat a vybírat med a v případě že by jim tam zůstal nějaký plást s řepkovým medem, byl by po pár dnech na vyhození?

Děkuji Vlasta

reagovat
20.5.2018 (06:19) | Kaven
Tak přiznám se že s řepkovým medem nemám zkušenosti, protože tady ve Chvalči jsme mimo řepkovou oblast. Předčasně tvrdnoucímu medu se říká taky "melicitózní", a píšu o něm tady: http://www.domaci-vcelarstvi.cz/o-vcelari-a-vcelareni/melicitozni-med.html . Byl jsem přesvědčený že melicitózní med je jen z medovice a ne z květů, ale jelikož řepku tu nemáme, tak se můžu mýlit.

Každopádně - ztvrdlý med není na vyhození, jen je obtížněji zpracovatelný. Vytáčet med každý týden je dost divoký přístup a já bych to rozhodně nedělal. Já točím jednou ročně na konci sezóny (na začátku srpna), a pokud tam je větší množství melicitózního medu (což se mi stalo zatím jen jednou, i když tady máme hodně snůšky z medovice), tak toho prostě víc zbyde na medovinu. Ono když budete točit každý týden, tak budete mít spoustu nedostatečně odpařeného medu, takže by vám to mohlo začít kvasit, a stejně to nakonec bude jen na tu medovinu.

Za sebe bych řekl - neplašit, vytočit jednou nebo dvakrát za rok v obvyklých časech. Málokdy ztvrdne úplně všechno, takže něco nakonec vytočíte, no a ten zbytek bude na jiné využití (medovina, krmení oddělků ... )

19.5.2018 (14:14) | Vlasta 
Dobrý den.

Mám takový poznatek po dnešním medování.

V jednom ze včelstev jsme před šesti dny našli vystavěné mističky k matečníkům. Bylo to včelstvo včelstvo kterému se moc nechtělo stavět v medníku a tak jsme jim tam před týdnem přendali z plodiště rámky s plodem aby je to motivovalo k práci v medníku.

Navíc jsme jim jak do plodiště (dva nástavky 39x24) tak do medníku nandali mezistěny aby měly včelky práci.

Dnes jsme ale v medníku našli asi pět dostavěných matečníků s larvičkama a jeden byl už i zavíčkovaný.

Prohlídli jsme proto všechny rámky v plodišti, ale tam bylo jen několik misek, které si myslím nebyly čerstvé a dále i matka, plod i vajíčka.

Otázka je co teď? Budou se rojit? Nebo si jen včely narazily matečníky v medníku protože se tam přendal plod a plodiště je odděleno od medníku mateř. mřížkou a měly pocit že nemají matku? Matečníky byly uprostřed plástů jako nouzové.

Všechny matečníky i misky jsme vylámaly.

Mohu poprosit o názor?

Děkuji Vlasta

reagovat
19.5.2018 (14:14) | Kaven
Zdravím. No, jestli to byly nouzové matečníky, tak to skutečně vypadá, že mřížku považují za neproniknutelnou hranici a ty nahoře si připadají jako oddělené. V tom případě vylamování matečníků nic nevyřeší (po pravdě řečeno vylamování matečníků nevyřeší nikdy nic). Rojit by se v tomto případě nezačaly, ale začaly by v medníku žít jako oddělek.

Řešením by bylo udělat mřížku průchodnější a nebo ji přestat používat. Nevím jakou mřížku máte, ale pokud takovou tu plochou plastovou co se vloží mezi nástavky, tak jediné, co můžete udělat, je dát si pozor aby její otvory byly souhlasně s mezerami mezi rámky, a ne napříč. Pokud tak jsou a nepomáhá to, tak můžete pořídit kovové mřížky, které jsou lepší a včely je tolik jako překážku neberou. Ale stoprocentně spolehlivé to taky není.

No a nebo začít včelařit bez mřížky, což je to, co jsem udělal po podobných zkušenostech já. Můžete to zkusit u toho jednoho problémového včelstva, zatímco u ostatních si mřížku necháte když funguje, a do příštího roku zhodnotíte co bylo lepší.

16.5.2018 (23:14) | Monika 
http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs

Dobrý večer, prosím o informaci, zda mohu medobraní a vytvoření oddělku udělat zároveň, při jedné návštěvě včel.

Děkuji

reagovat
16.5.2018 (23:14) | Kaven
Zdravím. Jde, ale většinou se to nedělá, protože s medem je už tak hodně práce, a ještě aby člověk řešil oddělky. Ale možné to je.

14.5.2018 (18:59) | Vlasta 
Dobrý den.

Měl bych na Vás s dovolením zase jeden dotaz.

V neděli jsme vytočily pár plástů medu a trochu zpřeházeli rámky ve včelstvech. Potřeboval jsem se zbavit rámků na kterých jsem včely loni dostal od místního včelaře a ještě po předchozím zamražení jsem vytavil v slunečním tavidle tři rámky s trubčinou.

Při tavení nám krom vosku vyteklo i asi kilo a půl medu který byl jak na zaplodovaných plástech s trubčinou, tak i v ostatních plástech jako zbytky.

Chci se zeptat, jestli tento med který prošel slunečním tavidlem mohu nějak zužitkovat, třeba ho nějak podat zpět včelám aby si ho odebraly? Je to sklenice jak zralého medu tak v něm je i částečně čerstvě nanošený nektar.

Ještě podotknu že jsem abstinent, takže medovina apod. není středem mého zájmu

reagovat
14.5.2018 (18:59) | Kaven
Tak můžete to určitě sníst. Možná v tom plavou kousky vosku, ale to jedovaté není. Můžete to dát i včelám - třeba to dejte do misky, navrch nějakou trávu aby na tom včely mohly stát, a strčte jim to do podmetu, nebo nahoru do nového prázdného nástavku. Nebo z toho můžete udělat medovinu - já byl taky abstinent, než jsem si vykvasil svoji první medovinu a ocenil její kvality :-) No a taky z toho můžete udělat fakt dobrý ocet - viz http://www.domaci-vcelarstvi.cz/vceli-produkty/vyroba-medoveho-octa.html

14.5.2018 (18:59) | Vlasta
Zkusil bych ten ocet. Jen mi prosím napište jaké má ocet využití? Jako klasický ocet na okyselení některých jídel, nebo se užije i jinak?

14.5.2018 (18:59) | Kaven
Tak teoreticky ho můžete použít na jakékoli technické věci (barvení, činění kůží ...), ale to je skoro škoda. Ocet není tak silný jako běžný kupovaný, zato je mnohem chutnější. Výborný je třeba do salátů, nebo kamkoli, kde může chuťově vyniknout. Narozdíl od standardního "kvasného lihového" kupovaného octa je vysloveně dobrý, není to jen na okyselení, ale má to i chuť. Třeba kdysi prý oblíbená italská snídaně - bílé pečivo mírně polité octem, olivovým olejem a osolené - vypadá pro nás sice divně, ale s domácím octem je to překvapivě dobré.

14.5.2018 (12:30) | Martin Čermák 
Dobrý den. Mám problém s borcením plástů uvnitř rámků - ať už vystavěné mezistěny, nebo panenské dílo, se v úlech ve spodní části rámku zbortí, zdeformuje, přilepí na vedlejší plásty a nelze ho pak vyjmout. Resp. při vyjmutí ničí i vedlejší plásty a ty zase vedlejší.... Domnívám se, že na vině je volba stanoviště. Mám úly na volném prostranství, bez stínu, neboť ovocné stromy teprve rostou a stín neposkytují. I zateplené úly se tak nejspíš přehřívají... Máte někdo podobnou zkušenost?

A ještě dotaz - už jste vytáčeli? Já včelařím v okolí Mělníka, lesy nikde v dosahu, řepka je pryč, teď vrcholí akát a pak bude konec, ale včerejší kontrola ukázala, že ještě není zavíčkováno

reagovat
11.5.2018 (23:22) | Monika 
http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs

Dobrý večer, jak poznám, že mé včelstvo je natolik silné ,abych si zněj mohla utvořit oddělek?

Děkuji za odpověď.

reagovat
11.5.2018 (23:22) | Kaven
Když obsazuje aspoň jeden celý nástavek 39x24. Ze slabšího bych to nedělal, i když je to možné.

11.5.2018 (23:18) | 5.5.2018 (20:13) Odpovědět # X
Vlasta 

Dobrý večer Včera jsem se díval že medník v jednom ze včelstev je už plný medu. Myslíte že když tam budou některé plásty z poloviny zavíčkované, že bych mohl už ty zralé plásty vytočit? Dal bych tam místo nich mezistěny a ty vytočené bych dal jako souše do medníku vedlejšího včelstva kde mám jen mezistěny a moc se jim tam nechce na nich stavět. Nazebroval bych jim ty mezistěny na kterých pomalu staví těmi vytočenými plásty. Jednalo by se třeba jen o tři rámky co bych vytočil a prohodil.

reagovat
11.5.2018 (23:18) | Kaven
Zdravím. No, to určitě můžete. Dejte pozor aby tomu zdrojovému včelstvu zbylo i po odebrání pořád dost zásob, a aby ty vytáčené plásty byly opravdu aspoň způlky zavíčkované (aby v medu pak nebylo moc vody a nekazil se). Ale jinak je to pohodě, a můžete plásty klidně odebrat třeba teď.

1.5.2018 (20:55) | Tomas
Skvele stranky i pro me jako laika, ktery se teprve chce stat vcelarem. A to motto na uvodni strance 'vzniklo bez podpory EU...' to nema chybu :-)

reagovat
23.4.2018 (15:56) | Ondřej
Dobrý den, pět roků se rozhoduji, jestli si pořídit dva, tři úly jen tak pro sebe, jelikož jsem absolutní laik. Dnes po přečtení, mimochodem skvele napsaných rad pro začátečníky, jsem se rozhodl. Jdu do toho. </p><p> </p><p>

Děkuji Ondřej

reagovat
23.4.2018 (15:56) | Kaven
To je dobře, tak hodně včelařského zdaru! :-)

23.4.2018 (15:56) | Ondřej
Dobrý den, pět roků se rozhoduji, jestli si pořídit dva, tři úly jen tak pro sebe, jelikož jsem absolutní laik. Dnes po přečtení, mimochodem skvele napsaných rad pro začátečníky, jsem se rozhodl. Jdu do toho.

Děkuji Ondřej

reagovat
22.4.2018 (20:58) | Monika 
http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs

Dobrý den, může zavíječ v úlu ohrozit včelstvo teď v době kdy jsou včely aktivní ? Včera jsem na dně našla housenku a dnes hnaly včely ven dospělého motýla.

Zároveň jsem našla na dně dvě bílé nedovivinuté včelky.

Druhý dotaz, poblíž otevřeného česna sedává ještěrka, může mít s mrtvolkami něco společného?

Děkuji Monika

reagovat
22.4.2018 (20:58) | Kaven
Zdravím. No, mně se zavíječ do včelstva za provozu nikdy nepustil, jedině do prázdného úlu (s plásty, ale bez včel, např. když umřelo včelstvo). Silné včelstvo si se zavíječem poradí. Pokud máte podezření, tak úl otevřete a plásty prohlédněte, budete vědět na čem jste.

Ještěrka včelám nic neudělá, tu si tam nechte :-)

Bílé mrtvolky můžou znamenat hromadu věcí, a nebo taky nic. Dvě nejsou moc, a není potřeba panikařit. Ale rozhodně bych se do toho úlu podíval a hledal cokoli podezřelého. Už ta přítomnost zavíječe by mohla znamenat že je včelstvo z nějakého důvodu na umření. Ale dokud se dovnitř nepodíváte, nebudete vědět víc.

17.4.2018 (20:54) | Vlasta
Omlouvám se že vstupuji do diskuze paní Monice, ale pořídil jsem si také ten historický třírámkový na kliku. Na ty naše tři včelstva bude určitě stačit. Jen nevím až budu vytáčet (jestli tedy bude co vytáčet....) jak správně při vytáčení postupovat. Odvíčkovaný rámek se vkládá horní nebo spodní loučkou po směru vytáčení? A jedna strana se vytočí, pak se rámek otočí a vytočí druhá strana? Někde jsem četl že se ta první vytáčená strana nemá vybrat celá, nějaký med se tam má prý nechat aby se plást nezbortil?

Možná by neuškodilo poprosit o popisek postupu při vytáčení.

Děkuji Vlasta

reagovat
17.4.2018 (20:54) | Kaven
Tak ona to není taková věda ... Rámek je asi o něco lepší dát dolní loučkou dopředu, ale v zásadě je to jedno, já to většinou neřeším. A jo, první stranu je lepší nevytočit úplně na plné obrátky, pak to otočit, druhou stranu udělat úplně, a pak se k první vrátit. Ale to zjistíte rychle, že se vám pak plásty často zhroutí, když to tak neuděláte :-) Resp. pokud z té druhé strany je méně medu, tak to není potřeba dělat, ale u takových těch plástů nacpaných k prasknutí je to rozhodně lepší.

16.4.2018 (20:24) | Monika 
http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs

Dobrý den, mohu Vás poprosit o názor na medomet 4 rámkový elektrický za 14.000,- od srbské firmy NISALA https://149513.myshoptet.com

Uvažuji o zakoupení. Velice děkuji. Monika

reagovat
16.4.2018 (20:24) | Kaven
Tak to bohužel nemohu sloužit. Používám prastarý třírámkový na kliku, a jiný jsem nikdy neměl :-)

16.4.2018 (20:24) | Monika
A mohu se prosím zeptat kolik včelstev máte a jak náročné je vytočit med na ručním medometu. Také jsem původně chtěla ruční co nejlevnější, ale včelaři kterých se ptám na názor mne od toho zrazují. Plánuji v budoucnu zhruba pèt včelstev.

16.4.2018 (20:24) | Kaven
Podle situace tak 5 - 10 včelstev. Náročné to není, Zatím vždycky jsem to vyřídil v jednom dni. Elektrický čtyřrámkový medomet samozřejmě je pohodlnější. Člověk to třeba může zapnout a jít mezitím odvíčkovávat další rámky, nebo jít vybírat další včelstvo, a ono se to mezitím vytočí. Ale 14 tisíc zase není žádný pakatel, za to byste pořídila aspoň pět dalších včelstev i s úlama a se vším.

U medometu na kliku je nejlepší to dělat ještě s někým, že jeden točí a druhý odvíčkovává. Pak to jde rychleji.

16.4.2018 (20:20) | 12.4.2018 (14:06) Odpovědět # X
Vlasta 

Zdravím!

Vím, že je ještě nějaký týden čas, ale chci se zeptat na nasazení medníků. Je možné medníkové nástavky osadit pouze mezistěnami když nemám žádné souše?

Nyní mám včelstva ve dvou nástavcích 39x24 a medníky budu muset dát nahoru. Jestli si pamatujete, musím prvně odstranit vysoké rámky na kterých jsem včely dostal a které visí do dna a nemohu tedy podstavovat

A pokud nevadí že jim dám nástavek jako medník pouze s mezistěnami, mám jim do nástavku dát hned všech jedenáct rámků a s určitým předstihem aby si stihly dostavit dílo než začnou nosit ve velkém nektar?

Děkuji Vlasta

reagovat
16.4.2018 (20:20) | Kaven
Zdravím. Jo, určitě můžete dát jen mezistěny, včely si s tím poradí.

Ohledně předstihu - já bych jim medník dal určitě radši dřív, není důvod to neudělat. Ale co se týče toho stavění díla ... včely obecně staví když je snůška. Když je velká snůška, tak staví hodně. Když snůška není, tak nestaví. Takže úvaha "teď nemusí nosit, takže budou mít čas stavět" je sice lidsky logická, ale včely se podle toho nechovají.

16.4.2018 (20:20) | Vlasta
Takže Vy by jste doporučil přidat medníky klidně už nyní?

Myslím že včelaříme v podobných klimatických podmínkách jako u Vás, Jihlava 500 m. n. m. Dokvetly jarní cibuloviny, tedy sněženky a bledule, začíná kvést zlatý déšť a narcisky. Vypadá to, že příští týden začnou kvést švestky.

A ten medník osadit hned plný rámků, nebo jen třeba šest a postupně doplňovat?

16.4.2018 (20:20) | Kaven
Ano, já bych řekl klidně teď, a rovnou se všemi rámky. Nemá smysl to kouskovat, je s tím zbytečná práce navíc. A prostor navíc včelám nevadí, prostě ho využijí až když ho budou potřebovat.

16.4.2018 (20:20) | Vlasta
Jeśtě se zeptám jaký máte názor na mateří mřížku? Vložit mezi vrchní nástavek plodiště a medník, nebo nechat včelstvo aby si kladení matky řídilo samo?

16.4.2018 (20:20) | Kaven
Používal jsem ji ze začátku, pak jsem pokusně u pár včelstev přestal, přišlo mi to lepší, a teď ji nepoužívám. Na druhou stranu ji ani nekritizuji, je to prostě volba každého včelaře. Pokud to máte od začátku naplánované s mřížkou, tak ji použijte, vyzkoušejte to s ní, a experimentujte až od příště.

Ze začátku včelaření je nejlepší chytit se jednoho postupu a toho se držet. Na konci sezóny zhodnotíte jak moc to bylo úspěšné, možná vás napadne že nějaké věci by se daly dělat jinak, nebo se vám zalíbí jiná metoda, a tak ji další rok vyzkoušíte. Po první včelařské sezóně získáte spoustu praktických zkušeností, po kterých vám začne dávat smysl leccos, co předtím třeba nedávalo.

16.4.2018 (20:20) | Vlasta
Díky ☺️

16.4.2018 (20:20) | Vlasta
Tak včera jsme prošli včelstva aby jsme vyřešili ty medníky. U loňského oddělku nebyl problém, našli jsme matku, plod i vajíčka.

U toho včelstva jak jsme včelky dostali na dlouhých rámkách a ty nám čouhají do dna, jsme zásah dělali složitější. Museli jsme je celé rozebrat, aby se nám zase dva dlouhé rámky podařilo odstranit a stavbu trochu přeložit.

V tomto druhém včelstvu jsme také našli plod i vajíčka, ale vůbec jsme neviděli matku, která je značená a dá se tedy najít vcelku dobře. Myslím že jsme se synem hádali vcelku pečlivě ale neviděli ji.

Chci věřit, že jsme ji opravdu přehlédl, ale kdyby náhodou opravdu náš zásah nepřežila, myslíte že v tuhle dobu by si již včelstvo vychovalo novou? Vajíček měly spoustu i trubčiny již zavíčkované tam měly dost.

Děkuji za odpověď a přeji hezký letní víkend

Vlasta

16.4.2018 (20:20) | Kaven
Přehlédnutí je opravdu nejpravděpodobnější. Nicméně pokud mají plod, tak si novou matku dokážou vychovat stejně jako v oddělku. Pokud jste v plástech viděli vajíčka, tak to znamená, že ještě před čtyřmi dny tam matka musela být (cca 4 dny trvá než se z vajíčka vylíhne larva)

5.4.2018 (21:29) | Monika Šťastná 
Dobrý večer, tento víkend má být krásně a tak se chystám na jarní prohlídku. Celou zimu jsem čerpala inspiraci na YouTube, kde včelaři různě manipulují s rámky s plodem a pro lepší záběr z něj ometou včely. A zde se chci zeptat, jak dlouho může být plod bez včel, které ho zahřívají aniž by byl byl ohrožen jeho vývoj.Je mi jasné, že záleží na okolní teplotě, tak uveďme například 20 stupňů.Mám obavu, abych pro změnu, nebyla tak rychlá, že je jen rozruším a nic nezjistím.Bude to moje první praktická návštěva mého přezimovaného oddělku a nechci jim uškodit.

Děkuji.

reagovat
5.4.2018 (21:29) | Kaven
Zdravím. Přiznám se že nevím jak dlouho plod vydrží bez zahřívání, ale je to dost dlouho na to, aby přežil přes skoro jakoukoli normální včelařskou manipulaci. Musím ještě dodat že při normální prohlídce plásty vůbec neometáte; vše co potřebujete vidět je vidět i přes včely. Ometáte třeba při odběru medu (aby na plástech při vytáčení nebyly včely), nebo třeba při tvorbě oddělku (smetete do oddělku nějaké včely navíc) ... dalo by se vymyslet víc případů, ale každopádně při normální prohlídce to vůbec nepotřebujete dělat.

5.4.2018 (21:29) | Monika
Dobrý večer, dneska včely nosily veliké množství pylu, problém je v tom, že vůbec nepoužívají česno, ale pouze očka a to ze všech čtyř otevřených mají oblíbená hlavně dvě ve druhém a třetím nástavku od spoda. Před těmito očky je logicky hrozná zácpa a včelky s pylem v hroznech padají na zem odkud se večer už nedokázaly zvednout, protože prochládaly. Jednu po druhé jsem zahřívala a vracela do úlu, ale to neni určitě zcela standartní postup. Nevím proč Langstroth nemá leták, dnes jsem jim ho udělala, a jsem zvědavá zda se naučí chodit česnem.

Máte s tímto problémem zkušennost? Děkuji.

5.4.2018 (21:29) | Kaven
Patrně začaly kvést jívy, to je dobře, u nás ještě nekvetou. No, moje včely taky radši lezou očkem a taky je česno většinou skoro prázdné. Asi jim to vychází časově výhodněji, i když se musí procpávat zácpou.

Včely se nedokážou zvednout proto, že jde o už opravdu staré zimní včely, pro které tohle jarní nošení pylu představuje neúnosnou zátěž a umírají u toho. To je normální, nemá cenu je vracet zpátky, protože už jsou prostě staré, a při příštím letu padnou znova. Leták neleták. Takhle to holt je; koneckonců jsou to zasloužilé babičky, které žily několikanásobně déle, než kdyby se bývaly narodily uprostřed sezóny.

Pro včelstvo to nepředstavuje problém, v tuto chvíli už má zásobu nových včel, které ty umírající nahradí.

1.4.2018 (16:13) | Vlasta 
Ahoj. Mám takový poznatek. Před třmi týdny jsem ty naše tři včelstva přikrmil medocukrovým těstem, každé dostalo na horní loučky pod fólii po půl kile a pomaly si ho včelky odnášely. Dostaly klasické těsto cukr moučka : med v poměru 3 : 1. Všechny včelstva hned od prvního dne těsto braly u dvou včelstev pořád trošku těsta i po těch třech týdnech na horních loučkách zbývá. 1)Znamená to, že zase tolik přikrmovat nepotřebovaly, když půl kila berou tři týdny? 2) U třetího včelstva bylo těsto vybráno asi po dvou týdnech. Toto včelstvo má největší letovou aktivitu, dokonce i dnes, kdy je tady celodenně zamračeno, silný vítr a deset stupňů, tak tyto včelky z tohoto úlu nejvíce vyletují. Už kolikátý den tyto létají nejvíc, ostatní dvoje jen minimálně. Na podložce mezi mělí jsem u tohoto aktivního včelstva našel mezi mělí kousky bílých rozkousaných žmolků. Ochutnal jsem je a jsou sice sladké, ale ne tolik jako cukr s medem. Znamená to něco? Letos jsem je ještě ani kvůli počasí nerozdělával, je tady pořád zima a větrno. Kamarád co včelaří o pár km dál a občas se potkáme mi říkal ať do nich zatím nelezu, že sám tady na Vysočině včely rozdělává až začnou kvést trnky.... Pokud by jste věděl odpovědi a poradil, budu rád. Jinak krásné svátky ;-) Vlasta

reagovat
1.4.2018 (16:13) | Kaven
Ono záleží i na počasí; když včely musí držet zimní chomáč, tak nemůžou courat po úlu a sbírat těsto. Taky jde o množství včel v úlu ... Počkejte na příznivé počasí, pak do nich koukněte a uvidíte. K varování před předčasným otevíráním včel se připojuji. K první prohlídce to chce vysloveně krásný teplý jarní den. U nás v podkrkonoší takový ještě nebyl.